SOAR MK3000 PB Special - Milton Keynes - 22 May 2021
Elite Women       200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 1 Gemma Kersey FS Basildon AC 9:16.37 35.3 (35.3) 1:52.4 (1:17.1) 3:08.2 (1:15.8) 4:22.0 (1:13.9) 5:35.7 (1:13.8) 6:49.6 (1:13.9) 8:03.5 (1:13.9)
2 11 Ellen Weir F20 Hercules Wimbledon AC 9:36.40 PB 38.1 (38.1) 1:55.5 (1:17.5) 3:12.5 (1:17.0) 4:28.9 (1:16.4) 5:46.4 (1:17.5) 7:03.4 (1:17.1) 8:21.4 (1:18.0)
3 5 Tessa McCormick FS Vale Royal AC 9:39.21 PB 37.8 (37.8) 1:55.2 (1:17.4) 3:11.3 (1:16.2) 4:27.0 (1:15.7) 5:44.6 (1:17.7) 7:03.5 (1:18.9) 8:24.0 (1:20.6)
4 14 Lillian Hawkins FS Southampton Athletic Club 9:40.80 PB 36.5 (36.5) 1:54.2 (1:17.8) 3:10.7 (1:16.6) 4:26.6 (1:16.0) 5:42.4 (1:15.9) 6:59.7 (1:17.3) 8:20.4 (1:20.8)
5 2 Iona Lake FS City of Norwich AC 9:43.23 35.6 (35.6) 1:52.7 (1:17.2) 3:08.9 (1:16.3) 4:25.7 (1:16.9) 5:43.2 (1:17.5) 7:03.6 (1:20.4) 8:25.6 (1:22.1)
6 7 Rebecca Murray FS Bedford & County AC 9:45.41 37.7 (37.7) 1:54.9 (1:17.2) 3:11.9 (1:17.0) 4:28.7 (1:16.8) 5:46.8 (1:18.2) 7:06.8 (1:20.0) 8:27.4 (1:20.7)
7 8 Nancy Scott FS Aldershot Farnham & District 9:48.14 37.5 (37.5) 1:55.4 (1:18.0) 3:12.8 (1:17.5) 4:30.6 (1:17.9) 5:50.1 (1:19.5) 7:09.3 (1:19.2) 8:28.6 (1:19.4)
8 4 Grace Copeland FS Wimborne AC 9:50.14 36.7 (36.7) 1:54.4 (1:17.8) 3:11.5 (1:17.2) 4:28.1 (1:16.6) 5:47.1 (1:19.0) 7:07.6 (1:20.6) 8:29.3 (1:21.7)
9 13 Victoria Hiscock FS Benfleet RC 9:53.51 PB 37.0 (37.0) 1:55.0 (1:18.0) 3:12.5 (1:17.5) 4:30.3 (1:17.9) 5:50.4 (1:20.2) 7:11.4 (1:21.0) 8:33.3 (1:21.9)
10 9 Rachel Longstaff FS Cambridge University Hare and Hounds Club 9:58.66 PB 36.8 (36.8) 1:54.7 (1:18.0) 3:12.2 (1:17.5) 4:30.2 (1:18.1) 5:51.0 (1:20.8) 7:14.3 (1:23.4) 8:39.4 (1:25.1)
11 6 Elle Roche FS Marshall Milton Keynes AC 10:07.67 37.9 (37.9) 1:55.9 (1:18.0) 3:14.8 (1:18.9) 4:34.4 (1:19.6) 5:56.2 (1:21.9) 7:19.8 (1:23.6) 8:45.2 (1:25.5)
12 12 Hattie Reynolds F17 North Norfolk Harriers Athletics Club 10:15.76 38.8 (38.8) 1:58.4 (1:19.6) 3:19.7 (1:21.3) 4:39.8 (1:20.2) 6:02.6 (1:22.9) 7:26.9 (1:24.3) 8:52.6 (1:25.7)
13 10 Sophie Lloyd FS White Horse Harriers 10:20.46 PB 38.5 (38.5) 1:57.3 (1:18.9) 3:17.9 (1:20.7) 4:39.6 (1:21.7) 6:03.3 (1:23.8) 7:28.9 (1:25.7) 8:56.5 (1:27.7)
Elite Men     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 20 Jonathan Escalante-Phillips MS Cambridge & Coleridge AC 8:03.19 PB 31.7 (31.7) 1:37.0 (1:05.4) 2:42.2 (1:05.3) 3:47.4 (1:05.2) 4:52.6 (1:05.3) 5:59.0 (1:06.5) 7:04.3 (1:05.3)
2 18 Ricky Harvie MS Aldershot Farnham & District 8:06.28 PB 31.4 (31.4) 1:36.8 (1:05.4) 2:41.9 (1:05.2) 3:47.8 (1:06.0) 4:52.8 (1:05.0) 5:58.8 (1:06.0) 7:03.8 (1:05.1)
3 17 Ian Crowe-Wright MS Brighton & Hove AC 8:07.37 PB 32.2 (32.2) 1:36.7 (1:04.6) 2:41.4 (1:04.7) 3:46.8 (1:05.4) 4:51.9 (1:05.2) 5:58.0 (1:06.2) 7:04.1 (1:06.2)
4 19 Sam Stabler MS Wreake & Soar Valley 8:08.92 32.4 (32.4) 1:37.3 (1:05.0) 2:42.4 (1:05.1) 3:48.1 (1:05.8) 4:53.2 (1:05.2) 5:59.5 (1:06.3) 7:05.1 (1:05.6)
5 15 Jack Goodwin MS Bedford & County AC 8:09.63 31.9 (31.9) 1:37.3 (1:05.4) 2:42.5 (1:05.3) 3:47.8 (1:05.3) 4:52.5 (1:04.8) 5:59.2 (1:06.8) 7:05.2 (1:06.1)
6 28 Alexander Melloy M20 Cambridge & Coleridge AC 8:10.17 PB 33.2 (33.2) 1:38.4 (1:05.2) 2:43.5 (1:05.2) 3:48.9 (1:05.4) 4:54.9 (1:06.1) 6:01.8 (1:07.0) 7:08.5 (1:06.7)
7 26 Matt Bray MS Bedford & County AC 8:14.28 PB 33.4 (33.4) 1:38.7 (1:05.3) 2:43.9 (1:05.2) 3:49.3 (1:05.5) 4:55.1 (1:05.8) 6:02.1 (1:07.0) 7:09.1 (1:07.1)
8 23 Corey De'Ath MS Tonbridge AC 8:14.71 PB 32.8 (32.8) 1:38.0 (1:05.2) 2:43.0 (1:05.1) 3:48.6 (1:05.7) 4:54.4 (1:05.8) 6:01.1 (1:06.8) 7:08.6 (1:07.5)
9 24 Ahmed Abdulle MS Ilford AC 8:14.84 PB 32.4 (32.4) 1:37.5 (1:05.2) 2:42.3 (1:04.9) 3:47.0 (1:04.7) 4:52.5 (1:05.6) 5:59.9 (1:07.4) 7:08.9 (1:09.1)
10 16 Jack Gray MS Cambridge & Coleridge AC 8:16.83 32.6 (32.6) 1:37.7 (1:05.2) 2:42.8 (1:05.1) 3:48.4 (1:05.7) 4:53.7 (1:05.3) 6:01.3 (1:07.7) 7:08.9 (1:07.7)
11 22 Oliver Newman MS Cambridge & Coleridge AC 8:18.08 PB 33.0 (33.0) 1:38.2 (1:05.3) 2:43.3 (1:05.1) 3:49.2 (1:06.0) 4:55.4 (1:06.3) 6:02.7 (1:07.3) 7:10.6 (1:08.0)
12 21 Omar Ahmed MS Birchfield Harriers 8:21.86 PB 31.8 (31.8) 1:36.4 (1:04.6) 2:41.7 (1:05.4) 3:47.6 (1:05.9) 4:54.6 (1:07.1) 6:02.5 (1:07.9) 7:11.6 (1:09.1)
13 27 Alex Brown MS Morpeth Harriers & AC 8:30.83 33.7 (33.7) 1:39.1 (1:05.4) 2:45.4 (1:06.3) 3:53.5 (1:08.2) 5:01.9 (1:08.4) 6:10.5 (1:08.7) 7:21.1 (1:10.6)
Race B     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 32 Freddy Richardson MS Colchester & Tendring AC 8:18.30 PB 32.1 (32.1) 1:39.4 (1:07.3) 2:46.2 (1:06.9) 3:53.7 (1:07.5) 5:00.9 (1:07.3) 6:08.2 (1:07.4) 7:14.9 (1:06.7)
2 35 Liam Rawlings M20 Shrewsbury AC 8:19.73 PB 31.9 (31.9) 1:38.5 (1:06.7) 2:45.8 (1:07.3) 3:53.0 (1:07.2) 4:58.8 (1:05.9) 6:07.7 (1:08.9) 7:16.0 (1:08.4)
3 40 Matt Jackson MS Liverpool Harriers & AC 8:20.45 32.5 (32.5) 1:39.6 (1:07.2) 2:46.5 (1:06.9) 3:53.7 (1:07.3) 5:00.4 (1:06.7) 6:08.7 (1:08.4) 7:16.1 (1:07.4)
4 34 Charlie Davis MS Blackheath & Bromley Harriers AC 8:20.78 PB 32.8 (32.8) 1:39.7 (1:06.9) 2:46.8 (1:07.1) 3:53.9 (1:07.2) 5:00.7 (1:06.8) 6:08.5 (1:07.9) 7:15.8 (1:07.4)
5 31 Stephen Strange MS Tonbridge AC 8:21.71 32.7 (32.7) 1:39.1 (1:06.4) 2:46.1 (1:07.1) 3:53.3 (1:07.3) 5:00.7 (1:07.4) 6:10.0 (1:09.3) 7:19.2 (1:09.3)
6 29 Logan Smith MS City of Norwich AC 8:21.73 PB 32.8 (32.8) 1:39.7 (1:07.0) 2:46.7 (1:07.0) 3:54.0 (1:07.4) 5:01.0 (1:07.1) 6:09.0 (1:08.0) 7:16.7 (1:07.8)
7 36 Joseph Massingham MS Rotherham Harriers and AC 8:21.77 PB 32.4 (32.4) 1:39.1 (1:06.7) 2:45.7 (1:06.6) 3:53.1 (1:07.5) 4:59.5 (1:06.5) 6:07.8 (1:08.3) 7:15.6 (1:07.8)
8 37 Alex Bruce-Littlewood MS Blackheath & Bromley Harriers AC 8:23.49 33.3 (33.3) 1:40.4 (1:07.2) 2:47.4 (1:07.1) 3:54.7 (1:07.3) 5:02.2 (1:07.6) 6:10.7 (1:08.5) 7:19.5 (1:08.8)
9 39 Mohamed Hashi MS Ealing Southall & Middlesex AC 8:23.51 PB 33.0 (33.0) 1:40.1 (1:07.1) 2:47.0 (1:07.0) 3:54.2 (1:07.2) 5:00.5 (1:06.4) 6:08.1 (1:07.6) 7:15.2 (1:07.2)
10 38 Rikki James MS Southampton Athletic Club 8:28.40 PB 33.3 (33.3) 1:40.3 (1:07.0) 2:47.2 (1:07.0) 3:54.4 (1:07.2) 5:01.4 (1:07.0) 6:10.2 (1:08.8) 7:19.9 (1:09.7)
11 33 Elliot Pocock M20 Aldershot Farnham & District 8:35.53 32.4 (32.4) 1:39.3 (1:07.0) 2:46.2 (1:06.9) 3:53.5 (1:07.4) 5:00.1 (1:06.6) 6:08.3 (1:08.3) 7:18.2 (1:09.9)
12 41 William Ryle-Hodges MS Shaftesbury Barnet Harriers 8:38.50 33.5 (33.5) 1:40.6 (1:07.2) 2:47.8 (1:07.2) 3:55.0 (1:07.3) 5:03.8 (1:08.8) 6:16.2 (1:12.4) 7:29.6 (1:13.5)
Race C     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 45 James McCrae MS Hallamshire Harriers Sheffield 8:24.21 33.3 (33.3) 1:41.2 (1:07.9) 2:50.1 (1:09.0) 3:58.6 (1:08.5) 5:06.7 (1:08.2) 6:15.6 (1:08.9) 7:22.8 (1:07.3)
2 44 Nick Hooker MS Leeds City Athletic Club 8:25.52
3 43 George Beardmore MS Worcester AC 8:27.11 PB 33.9 (33.9) 1:41.6 (1:07.8) 2:49.8 (1:08.2) 3:57.0 (1:07.2) 5:05.5 (1:08.6) 6:14.7 (1:09.3) 7:23.3 (1:08.6)
4 42 James Coxon MS Cambridge & Coleridge AC 8:27.75 33.2 (33.2) 1:40.9 (1:07.7) 2:49.9 (1:09.0) 3:58.1 (1:08.2) 5:06.3 (1:08.3) 6:15.7 (1:09.4) 7:23.0 (1:07.3)
5 56 Alexander Miell-Ingram MS Radley Athletic Club 8:28.13 PB 33.9 (33.9) 1:42.0 (1:08.2) 2:51.1 (1:09.2) 3:58.3 (1:07.2) 5:06.0 (1:07.8) 6:15.4 (1:09.4) 7:23.2 (1:07.9)
6 55 Alex Tovey MS Birchfield Harriers 8:28.76 33.4 (33.4) 1:41.1 (1:07.8) 2:50.1 (1:09.1) 3:58.4 (1:08.3) 5:06.6 (1:08.2) 6:15.9 (1:09.4) 7:23.9 (1:08.1)
7 48 Ronny Wilson MS Lincoln Wellington Athletic Club 8:29.59 33.5 (33.5) 1:41.3 (1:07.8) 2:50.0 (1:08.7) 3:57.3 (1:07.4) 5:05.7 (1:08.4) 6:14.9 (1:09.2) 7:22.1 (1:07.2)
8 50 Alexander Dunbar MS City of Norwich AC 8:34.36 34.6 (34.6) 1:41.5 (1:06.9) 2:50.3 (1:08.9) 3:58.6 (1:08.4) 5:06.9 (1:08.3) 6:15.8 (1:08.9) 7:23.9 (1:08.1)
9 46 Sam Winters MS Marshall Milton Keynes AC 8:38.48 PB 33.1 (33.1) 1:40.7 (1:07.6) 2:49.8 (1:09.1) 3:57.8 (1:08.0) 5:07.0 (1:09.3) 6:16.5 (1:09.5) 7:27.5 (1:11.1)
10 54 Ben Davis MS Havering AC 8:39.12 PB 32.9 (32.9) 1:40.3 (1:07.4) 2:49.6 (1:09.3) 3:58.8 (1:09.3) 5:08.0 (1:09.3) 6:18.4 (1:10.5) 7:29.3 (1:10.9)
11 49 Tom Straw MS Lincoln Wellington Athletic Club 8:42.54 34.4 (34.4) 1:42.3 (1:08.0) 2:50.8 (1:08.6) 3:59.2 (1:08.5) 5:08.2 (1:09.0) 6:18.5 (1:10.4) 7:29.2 (1:10.8)
12 53 William Newcombe M20 Cambridge & Coleridge AC 8:44.42 PB 34.4 (34.4) 1:42.5 (1:08.1) 2:51.4 (1:08.9) 3:59.5 (1:08.1) 5:08.5 (1:09.1) 6:19.4 (1:10.9) 7:33.4 (1:14.1)
52 OJ Parmenter M20 Cambridge & Coleridge AC DNF 33.7 (33.7) 1:41.8 (1:08.2)
Race D     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 63 Jordan Skelly MS Gainsborough & Morton Striders 8:25.78 PB 32.8 (32.8) 1:41.2 (1:08.4) 2:49.0 (1:07.8) 3:57.3 (1:08.4) 5:06.3 (1:09.1) 6:14.7 (1:08.5) 7:22.9 (1:08.2)
2 67 Lewis Hannigan M20 Kilbarchan AAC 8:28.19 PB 33.2 (33.2) 1:41.3 (1:08.1) 2:49.1 (1:07.8) 3:57.6 (1:08.6) 5:06.3 (1:08.7) 6:14.5 (1:08.3) 7:23.2 (1:08.8)
3 70 Rowan Miell-Ingram M20 Radley Athletic Club 8:28.73 PB 32.1 (32.1) 1:40.7 (1:08.6) 2:48.5 (1:07.9) 3:57.0 (1:08.5) 5:06.1 (1:09.1) 6:15.4 (1:09.3) 7:24.6 (1:09.3)
4 71 Jonathan Janes MS Bedford & County AC 8:31.63 PB 32.2 (32.2) 1:40.9 (1:08.7) 2:48.7 (1:07.8) 3:57.4 (1:08.8) 5:06.5 (1:09.2) 6:15.0 (1:08.6) 7:24.5 (1:09.5)
5 58 Thomas Bridger M20 Cambridge & Coleridge AC 8:35.57 PB 32.5 (32.5) 1:41.5 (1:09.1) 2:49.3 (1:07.9) 3:57.9 (1:08.6) 5:07.2 (1:09.4) 6:18.1 (1:10.9) 7:29.7 (1:11.6)
6 62 Harry Brodie M20 Bedford & County AC 8:38.00 PB 33.5 (33.5) 1:42.7 (1:09.3) 2:51.2 (1:08.5) 3:59.8 (1:08.6) 5:09.3 (1:09.5) 6:19.2 (1:10.0) 7:29.6 (1:10.5)
7 66 Jed Noblett MS Luton Athletic Club 8:41.46 PB 33.1 (33.1) 1:42.5 (1:09.5) 2:50.8 (1:08.4) 3:59.6 (1:08.8) 5:09.2 (1:09.7) 6:19.4 (1:10.2) 7:31.5 (1:12.2)
8 60 Haydn Arnall MS Rugby & Northampton AC 8:43.92 PB 32.9 (32.9) 1:42.0 (1:09.2) 2:50.2 (1:08.2) 3:59.4 (1:09.3) 5:10.0 (1:10.7) 6:20.8 (1:10.8) 7:34.0 (1:13.2)
9 61 Oliver Lum MS Bracknell AC 8:45.28 PB 33.3 (33.3) 1:42.8 (1:09.5) 2:51.7 (1:08.9) 4:00.5 (1:08.9) 5:10.9 (1:10.4) 6:22.5 (1:11.7) 7:34.2 (1:11.7)
10 64 Ed Blythman M20 Bedford & County AC 8:45.87 PB 33.8 (33.8) 1:43.1 (1:09.4) 2:51.5 (1:08.4) 4:00.0 (1:08.6) 5:09.7 (1:09.7) 6:18.6 (1:08.9) 7:29.3 (1:10.8)
11 69 Luca Stubbs M20 Shaftesbury Barnet Harriers 8:50.28 33.1 (33.1) 1:42.2 (1:09.2) 2:50.6 (1:08.4) 3:58.6 (1:08.1) 5:08.9 (1:10.4) 6:21.1 (1:12.3) 7:36.2 (1:15.1)
12 59 Ethan Gear M20 Medway and Maidstone AC 8:55.03 PB 32.7 (32.7) 1:41.8 (1:09.1) 2:49.8 (1:08.0) 3:58.9 (1:09.2) 5:09.5 (1:10.6) 6:22.3 (1:12.9) 7:39.0 (1:16.7)
13 68 Zachariah Bridgeland M20 Chelmsford AC 8:55.71 32.2 (32.2) 1:41.3 (1:09.2) 2:50.5 (1:09.2) 4:01.0 (1:10.6) 5:12.6 (1:11.7) 6:27.2 (1:14.6) 7:41.5 (1:14.4)
14 65 Leon Wheeler M20 Thurrock Harriers 9:02.19 33.2 (33.2) 1:42.5 (1:09.3) 2:50.9 (1:08.5) 4:00.7 (1:09.8) 5:12.1 (1:11.5) 6:27.7 (1:15.6) 7:45.1 (1:17.5)
Race E     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 82 Leo Freeland M20 Marshall Milton Keynes AC 8:34.53 PB 33.3 (33.3) 1:43.1 (1:09.8) 2:52.2 (1:09.2) 4:00.8 (1:08.7) 5:10.0 (1:09.2) 6:20.2 (1:10.2) 7:28.6 (1:08.5)
2 81 Sam Knee-Robinson MS Bedford & County AC 8:41.22 33.7 (33.7) 1:43.9 (1:10.3) 2:53.2 (1:09.3) 4:01.9 (1:08.8) 5:12.2 (1:10.3) 6:23.8 (1:11.6) 7:35.7 (1:12.0)
3 78 Dan Galpin MS Guernsey AC 8:42.10 PB 32.1 (32.1) 1:42.8 (1:10.8) 2:52.1 (1:09.3) 4:00.7 (1:08.6) 5:11.6 (1:11.0) 6:23.1 (1:11.6) 7:35.3 (1:12.2)
4 77 Jack Eykelbosch MS Dacorum & Tring AC 8:43.09 PB 33.1 (33.1) 1:43.5 (1:10.4) 2:52.9 (1:09.5) 4:01.6 (1:08.7) 5:11.9 (1:10.3) 6:22.9 (1:11.0) 7:33.4 (1:10.6)
5 80 James Dunce MS Cambridge & Coleridge AC 8:44.85 31.9 (31.9) 1:42.7 (1:10.8) 2:51.9 (1:09.3) 4:00.3 (1:08.4) 5:09.6 (1:09.4) 6:20.5 (1:10.9) 7:33.5 (1:13.1)
6 73 Mick Hill M45 Leeds City Athletic Club 8:45.27 33.9 (33.9) 1:44.3 (1:10.5) 2:53.3 (1:09.1) 4:02.2 (1:08.9) 5:12.5 (1:10.4) 6:24.0 (1:11.5) 7:35.9 (1:12.0)
7 76 Ben Brewster MS Southampton Athletic Club 8:47.20 33.2 (33.2) 1:43.4 (1:10.3) 2:52.6 (1:09.2) 4:01.2 (1:08.6) 5:11.0 (1:09.9) 6:21.2 (1:10.3) 7:32.4 (1:11.2)
8 85 Benjamin Gibbons MS Poole AC 8:48.13 PB 32.6 (32.6) 1:43.3 (1:10.7) 2:52.4 (1:09.2) 4:01.0 (1:08.7) 5:11.3 (1:10.4) 6:22.1 (1:10.8) 7:35.1 (1:13.1)
9 86 Dom Willmore MS Poole AC 9:12.29 33.3 (33.3) 1:44.1 (1:10.8) 2:54.2 (1:10.2) 4:06.5 (1:12.3) 5:22.2 (1:15.8) 6:40.3 (1:18.1) 7:57.7 (1:17.5)
Race F     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 88 Aiden Lennan MS Southampton Athletic Club 8:32.03 PB 35.0 (35.0) 1:44.2 (1:09.2) 2:54.2 (1:10.1) 4:02.3 (1:08.1) 5:11.0 (1:08.7) 6:17.5 (1:06.6) 7:25.1 (1:07.6)
2 103 Skip Snelson M20 Banbury Harriers AC 8:38.95 PB 33.2 (33.2) 1:43.3 (1:10.1) 2:53.4 (1:10.2) 4:01.9 (1:08.5) 5:11.7 (1:09.8) 6:21.9 (1:10.3) 7:33.1 (1:11.3)
3 96 Oscar Bell MS Herts Phoenix AC 8:39.26 PB 33.8 (33.8) 1:43.5 (1:09.7) 2:53.5 (1:10.1) 4:01.8 (1:08.3) 5:11.6 (1:09.8) 6:22.1 (1:10.6) 7:32.7 (1:10.6)
4 98 Rian McCawley MS Cambridge University Hare and Hounds Club 8:39.38 PB 34.7 (34.7) 1:44.3 (1:09.7) 2:54.8 (1:10.5) 4:03.7 (1:08.9) 5:12.9 (1:09.3) 6:23.5 (1:10.6) 7:33.9 (1:10.5)
5 99 Ethan Primett M17 Herts Phoenix AC 8:39.72 PB 34.6 (34.6) 1:43.8 (1:09.3) 2:54.0 (1:10.2) 4:02.1 (1:08.2) 5:11.3 (1:09.3) 6:21.7 (1:10.4) 7:32.6 (1:10.9)
6 93 Samuel Burnell M20 Dacorum & Tring AC 8:41.56 PB 33.5 (33.5) 1:43.2 (1:09.7) 2:53.4 (1:10.2) 4:01.6 (1:08.3) 5:11.6 (1:10.1) 6:22.7 (1:11.1) 7:33.8 (1:11.1)
7 91 Lewis Panter M20 Rugby & Northampton AC 8:42.40 PB 33.4 (33.4) 1:43.5 (1:10.1) 2:53.6 (1:10.2) 4:02.1 (1:08.5) 5:12.0 (1:10.0) 6:23.0 (1:11.0) 7:34.4 (1:11.4)
8 87 Peter Hart MS Southampton Athletic Club 8:44.67 PB 34.7 (34.7) 1:44.1 (1:09.5) 2:54.0 (1:09.9) 4:02.6 (1:08.6) 5:11.9 (1:09.4) 6:22.0 (1:10.1) 7:33.7 (1:11.8)
9 101 Isaac Morris M17 Cambridge & Coleridge AC 8:49.84 PB 34.1 (34.1) 1:44.2 (1:10.1) 2:54.7 (1:10.6) 4:03.9 (1:09.2) 5:13.9 (1:10.1) 6:25.1 (1:11.3) 7:37.9 (1:12.8)
10 94 Liam Smith MS Marshall Milton Keynes AC 8:51.16 33.7 (33.7) 1:43.6 (1:10.0) 2:53.9 (1:10.3) 4:03.1 (1:09.2) 5:14.8 (1:11.8) 6:28.9 (1:14.2) 7:43.6 (1:14.7)
11 95 Daniel Bundred MS Wilmslow Running Club 8:51.28 PB 35.4 (35.4) 1:45.4 (1:10.0) 2:56.5 (1:11.1) 4:06.1 (1:09.7) 5:17.7 (1:11.7) 6:31.0 (1:13.3) 7:45.0 (1:14.0)
12 92 Jan Rus M35 Cambridge & Coleridge AC 8:54.25 PB 34.4 (34.4) 1:44.0 (1:09.6) 2:54.5 (1:10.6) 4:03.8 (1:09.4) 5:15.2 (1:11.4) 6:29.3 (1:14.2) 7:44.2 (1:15.0)
13 97 Tom Charteress MS Marshall Milton Keynes AC 8:55.07 PB 34.9 (34.9) 1:44.8 (1:10.0) 2:55.5 (1:10.7) 4:05.4 (1:09.9) 5:17.4 (1:12.1) 6:31.6 (1:14.3) 7:45.6 (1:14.1)
14 102 Harrison Mayne M20 Bromsgrove and Redditch 8:58.51 34.6 (34.6) 1:44.7 (1:10.1) 2:55.2 (1:10.5) 4:04.6 (1:09.5) 5:17.2 (1:12.7) 6:31.8 (1:14.7) 7:46.0 (1:14.2)
15 100 Caleb O'Neill M17 Herts Phoenix AC 9:25.92 35.3 (35.3) 1:45.0 (1:09.8) 2:56.2 (1:11.3) 4:09.1 (1:12.9) 5:24.7 (1:15.6) 6:43.8 (1:19.2) 8:06.8 (1:23.0)
Race G     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 110 John Gordon MS Loughborough Students AC 8:43.58 PB 34.0 (34.0) 1:45.3 (1:11.4) 2:56.6 (1:11.4) 4:07.2 (1:10.6) 5:19.3 (1:12.1) 6:29.0 (1:09.7) 7:38.2 (1:09.3)
2 108 Michael Gilbert MS Cambridge & Coleridge AC 8:47.75 PB 34.4 (34.4) 1:45.0 (1:10.7) 2:54.8 (1:09.9) 4:04.9 (1:10.1) 5:16.1 (1:11.2) 6:24.7 (1:08.7) 7:35.4 (1:10.7)
3 114 Matt Woodward MS Swindon Harriers 8:48.44 PB 33.2 (33.2) 1:44.6 (1:11.5) 2:56.5 (1:11.9) 4:07.7 (1:11.2) 5:19.5 (1:11.8) 6:30.5 (1:11.1) 7:42.0 (1:11.5)
4 109 Callum Stewart MS Belgrave Harriers 8:52.32 PB 35.2 (35.2) 1:45.8 (1:10.7) 2:55.9 (1:10.2) 4:06.4 (1:10.5) 5:18.6 (1:12.3) 6:31.2 (1:12.7) 7:43.4 (1:12.2)
5 118 Jack Gregory MS Reading Roadrunners 8:52.64 34.7 (34.7) 1:45.6 (1:11.0) 2:56.4 (1:10.9) 4:06.8 (1:10.4) 5:19.1 (1:12.3) 6:31.6 (1:12.6) 7:44.1 (1:12.6)
6 111 Cameron Ackroyd MS Cambridge & Coleridge AC 8:53.52 PB 34.5 (34.5) 1:45.3 (1:10.9) 2:56.2 (1:10.9) 4:06.7 (1:10.5) 5:18.9 (1:12.2) 6:29.8 (1:11.0) 7:42.4 (1:12.7)
7 107 Ben Heron M35 Peterborough & Nene Valley AC 8:54.31 PB 34.7 (34.7) 1:46.0 (1:11.3) 2:57.0 (1:11.1) 4:08.1 (1:11.2) 5:19.8 (1:11.7) 6:31.5 (1:11.7) 7:43.7 (1:12.3)
8 112 Craig Emmerson MS Bedford & County AC 8:59.46 34.1 (34.1) 1:44.4 (1:10.3) 2:54.7 (1:10.4) 4:04.6 (1:10.0) 5:16.4 (1:11.9) 6:29.4 (1:13.0) 7:43.0 (1:13.6)
9 116 Samuel Greenstein M17 Shaftesbury Barnet Harriers 9:09.65 33.4 (33.4) 1:44.9 (1:11.6) 2:56.8 (1:11.9) 4:09.0 (1:12.2) 5:21.3 (1:12.4) 6:35.7 (1:14.4) 7:51.0 (1:15.4)
10 105 Mintu Sidhu MS Milton Keynes Distance Project 9:48.25 34.8 (34.8) 1:46.1 (1:11.4) 2:57.4 (1:11.3) 4:11.0 (1:13.7) 5:31.5 (1:20.5) 6:56.6 (1:25.1) 8:23.8 (1:27.3)
117 Gabe Parmenter M17 Cambridge & Coleridge AC DNF 34.5 (34.5) 1:45.3 (1:10.9) 2:56.4 (1:11.2) 4:08.1 (1:11.7) 5:21.2 (1:13.2)
104 William Mullins MS Bedford & County AC DNF 33.8 (33.8) 1:45.1 (1:11.4) 2:56.0 (1:10.9) 4:08.6 (1:12.7)
115 James Quinlan MS Aldershot Farnham & District DNF
Race H     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 136 Steve Phillips M35 Southampton Athletic Club 8:50.35 33.1 (33.1) 1:45.2 (1:12.1) 2:56.6 (1:11.5) 4:07.5 (1:10.9) 5:19.2 (1:11.8) 6:31.9 (1:12.7) 7:44.2 (1:12.4)
2 120 Alistair McDonnell MS Rugby & Northampton AC 8:51.18 PB 34.5 (34.5) 1:46.1 (1:11.7) 2:57.3 (1:11.3) 4:07.7 (1:10.4) 5:18.4 (1:10.7) 6:30.7 (1:12.3) 7:42.6 (1:12.0)
3 122 Oliver Smith MS Southampton Athletic Club 8:52.59 PB 33.4 (33.4) 1:45.5 (1:12.2) 2:57.0 (1:11.5) 4:08.3 (1:11.3) 5:19.8 (1:11.6) 6:32.7 (1:13.0) 7:45.8 (1:13.1)
4 135 Rob Elmore M40 Leighton Buzzard Athletic Club 8:53.90 34.6 (34.6) 1:47.8 (1:13.2) 2:59.8 (1:12.1) 4:11.7 (1:11.9) 5:22.5 (1:10.9) 6:34.5 (1:12.0) 7:46.4 (1:12.0)
5 121 Freddie Truman-Williams M20 Dacorum & Tring AC 8:55.80 PB 33.8 (33.8) 1:45.8 (1:12.1) 2:57.0 (1:11.2) 4:07.6 (1:10.7) 5:19.2 (1:11.6) 6:31.6 (1:12.5) 7:45.1 (1:13.5)
6 128 Tom Henson M20 Saint Edmund Pacers 8:56.46 PB 33.1 (33.1) 1:45.3 (1:12.2) 2:56.9 (1:11.6) 4:08.2 (1:11.4) 5:21.1 (1:12.9) 6:34.2 (1:13.2) 7:47.1 (1:13.0)
7 133 Ben Duncan MS Worcester AC 9:00.06 PB 35.8 (35.8) 1:48.9 (1:13.2) 3:00.3 (1:11.5) 4:12.3 (1:12.1) 5:25.2 (1:12.9) 6:37.6 (1:12.5) 7:50.9 (1:13.3)
8 129 Simon Dill MS Swindon Harriers 9:00.89 PB 34.3 (34.3) 1:47.2 (1:13.0) 2:59.7 (1:12.5) 4:12.3 (1:12.7) 5:25.6 (1:13.3) 6:39.0 (1:13.4) 7:51.5 (1:12.6)
9 125 Hayden Gear M17 Medway and Maidstone AC 9:00.93 PB 32.9 (32.9) 1:45.0 (1:12.1) 2:56.0 (1:11.1) 4:06.3 (1:10.3) 5:16.5 (1:10.3) 6:28.1 (1:11.7) 7:43.0 (1:14.9)
10 134 Simon Coombes M45 Herne Hill Harriers 9:03.90 35.4 (35.4) 1:48.0 (1:12.7) 3:00.8 (1:12.8) 4:13.0 (1:12.2) 5:26.5 (1:13.6) 6:38.5 (1:12.0) 7:51.2 (1:12.7)
11 130 Ben Lines MS Swindon Harriers 9:13.18 PB 35.3 (35.3) 1:48.6 (1:13.4) 3:01.5 (1:12.9) 4:14.8 (1:13.3) 5:29.8 (1:15.0) 6:46.3 (1:16.6) 8:02.3 (1:16.0)
12 131 Jack Rose M20 Marshall Milton Keynes AC 9:13.73 PB 33.5 (33.5) 1:45.7 (1:12.2) 2:56.4 (1:10.8) 4:07.0 (1:10.7) 5:20.8 (1:13.8) 6:38.4 (1:17.7) 7:57.7 (1:19.4)
13 124 Daniel Robinson M40 Birmingham Running Athletics & Triathlon Club 9:16.57 34.7 (34.7) 1:46.3 (1:11.7) 2:58.2 (1:12.0) 4:12.0 (1:13.8) 5:26.9 (1:14.9) 6:42.8 (1:15.9) 8:00.3 (1:17.6)
14 123 Harry Ward M20 Milton Keynes Distance Project 9:43.70 PB 33.8 (33.8) 1:46.9 (1:13.1) 2:59.4 (1:12.6) 4:14.0 (1:14.6) 5:32.4 (1:18.5) 6:55.6 (1:23.2) 8:20.1 (1:24.6)
127 Matt Risden M35 DNF 35.4 (35.4) 1:48.5 (1:13.1) 3:01.1 (1:12.7)
Race I     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 141 Zak Freeland M20 Marshall Milton Keynes AC 8:50.51 PB 35.3 (35.3) 1:46.8 (1:11.5) 2:57.2 (1:10.5) 4:08.3 (1:11.2) 5:19.8 (1:11.6) 6:32.2 (1:12.4) 7:43.4 (1:11.3)
2 139 Lasse Eini MS Aldershot Farnham & District 9:08.52 PB 36.7 (36.7) 1:47.8 (1:11.1) 2:58.3 (1:10.6) 4:11.6 (1:13.4) 5:26.2 (1:14.7) 6:39.7 (1:13.5) 7:54.9 (1:15.3)
3 143 Tom Dixon M17 Charnwood A C 9:10.75 PB 37.1 (37.1) 1:49.5 (1:12.5) 3:01.8 (1:12.3) 4:15.4 (1:13.7) 5:30.0 (1:14.6) 6:45.8 (1:15.8) 8:01.8 (1:16.0)
4 145 Stephen Campbell MS Knowsley Harriers 9:10.80 PB 36.6 (36.6) 1:49.2 (1:12.7) 3:02.2 (1:13.1) 4:16.3 (1:14.2) 5:30.8 (1:14.5) 6:45.9 (1:15.1) 8:01.2 (1:15.3)
5 148 Quinn Miell-Ingram M17 Radley Athletic Club 9:11.27 35.7 (35.7) 1:47.2 (1:11.6) 2:58.8 (1:11.6) 4:13.3 (1:14.6) 5:29.3 (1:16.1) 6:46.2 (1:16.9) 8:02.0 (1:15.8)
6 137 Kieran Gilfedder MS Wycombe Phoenix Harriers & AC 9:12.83 35.9 (35.9) 1:47.5 (1:11.6) 2:57.8 (1:10.4) 4:10.4 (1:12.6) 5:26.0 (1:15.7) 6:40.9 (1:14.9) 7:58.3 (1:17.5)
7 140 Louis Peterson M20 Chiltern Harriers AC 9:13.10 PB 35.9 (35.9) 1:48.1 (1:12.3) 3:01.5 (1:13.4) 4:15.8 (1:14.4) 5:30.4 (1:14.6) 6:45.6 (1:15.3) 8:01.4 (1:15.8)
8 144 Harry West M20 Bedford & County AC 9:20.94 PB 36.4 (36.4) 1:49.1 (1:12.8) 3:02.1 (1:13.0) 4:16.1 (1:14.0) 5:30.8 (1:14.7) 6:46.7 (1:16.0) 8:04.7 (1:18.0)
9 149 Dean Childs M35 Wycombe Phoenix Harriers & AC 9:29.63 37.4 (37.4) 1:50.6 (1:13.3) 3:05.3 (1:14.8) 4:21.5 (1:16.2) 5:38.3 (1:16.8) 6:56.2 (1:18.0) 8:14.8 (1:18.7)
10 150 Lewis Greaves MS Highgate Harriers 9:41.80 37.0 (37.0) 1:50.4 (1:13.4) 3:05.6 (1:15.2) 4:22.4 (1:16.9) 5:41.7 (1:19.4) 7:01.9 (1:20.2) 8:23.8 (1:21.9)
11 147 Levi Berger M20 University of Warwick 10:14.05 PB 36.2 (36.2) 1:48.8 (1:12.7) 3:03.1 (1:14.4) 4:21.9 (1:18.9) 5:44.1 (1:22.3) 7:12.1 (1:28.0) 8:42.6 (1:30.5)
Race J     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 155 Jeff Cunningham M35 Herne Hill Harriers 9:14.25 35.8 (35.8) 1:50.1 (1:14.4) 3:06.7 (1:16.6) 4:21.9 (1:15.2) 5:36.9 (1:15.1) 6:51.5 (1:14.6) 8:05.9 (1:14.5)
2 160 Max Stevens M20 Bracknell AC 9:15.12 PB 35.4 (35.4) 1:50.0 (1:14.6) 3:07.1 (1:17.2) 4:22.0 (1:14.9) 5:36.9 (1:14.9) 6:51.2 (1:14.4) 8:05.6 (1:14.5)
3 156 Jamie Darcy M20 Marshall Milton Keynes AC 9:18.46 PB 34.7 (34.7) 1:49.3 (1:14.6) 3:06.5 (1:17.3) 4:21.3 (1:14.9) 5:36.6 (1:15.3) 6:50.9 (1:14.4) 8:06.5 (1:15.6)
4 161 Mark Appleton MS Bromsgrove and Redditch 9:20.36 PB 36.9 (36.9) 1:51.2 (1:14.3) 3:07.9 (1:16.7) 4:24.0 (1:16.1) 5:38.7 (1:14.8) 6:53.1 (1:14.5) 8:08.3 (1:15.3)
5 159 Galen Butler M20 Marshall Milton Keynes AC 9:22.82 PB 36.1 (36.1) 1:50.4 (1:14.3) 3:07.2 (1:16.9) 4:22.5 (1:15.3) 5:37.6 (1:15.2) 6:53.5 (1:15.9) 8:09.9 (1:16.5)
6 153 Alfie Pipe M17 Cambridge & Coleridge AC 9:27.73 PB 36.4 (36.4) 1:50.6 (1:14.2) 3:07.3 (1:16.8) 4:22.2 (1:14.9) 5:37.2 (1:15.0) 6:52.1 (1:14.9) 8:09.4 (1:17.4)
7 152 Pavit Kullar MS Windsor Slough Eton & Hounslow AC 9:33.97 PB 35.2 (35.2) 1:49.7 (1:14.5) 3:06.4 (1:16.7) 4:21.2 (1:14.8) 5:36.9 (1:15.8) 6:54.0 (1:17.1) 8:16.0 (1:22.0)
8 154 Fahad Abdi MS Hillingdon AC 9:42.35 36.0 (36.0) 1:49.5 (1:13.6) 3:06.9 (1:17.4) 4:21.7 (1:14.8) 5:41.2 (1:19.6) 7:04.5 (1:23.3) 8:24.0 (1:19.5)
9 157 Andrew Leach M55 North Herts Road Runners 9:42.61 37.3 (37.3) 1:51.9 (1:14.6) 3:08.9 (1:17.1) 4:26.7 (1:17.9) 5:45.7 (1:19.0) 7:04.4 (1:18.8) 8:23.5 (1:19.2)
10 158 James Vinnicombe M20 Bedford & County AC 9:46.02 PB 36.5 (36.5) 1:50.7 (1:14.2) 3:07.5 (1:16.9) 4:23.8 (1:16.3) 5:42.7 (1:19.0) 7:04.8 (1:22.2) 8:26.7 (1:22.0)
11 165 Arturo Martinez De Murguia MS Reading AC 9:47.07 PB 37.3 (37.3) 1:54.0 (1:16.7) 3:11.5 (1:17.6) 4:29.5 (1:18.0) 5:48.4 (1:18.9) 7:07.5 (1:19.1) 8:27.6 (1:20.2)
163 Christopher Westcott M45 Stevenage & North Herts AC DNF 37.5 (37.5) 1:52.6 (1:15.1) 3:09.9 (1:17.4) 4:27.7 (1:17.9) 5:46.4 (1:18.8)
Race K     Lap times 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 166 Rhys Rowlands MS Dacorum & Tring AC 9:36.65 1:16.9 1:16.7 1:16.2 1:17.6 1:16.7 1:17.1
2 176 Isaac Ayres MS Carmarthen & District Harriers 9:36.85 PB 1:17.1 1:16.6 1:16.2 1:17.4 1:18.2 1:19.1
3 173 Oliver Crampton MS Newark AC 9:42.91 PB 1:18.6 1:18.3 1:18.2 1:18.3 1:18.3 1:17.3
4 177 Paul Jegou M45 White Horse Harriers 9:46.45 1:17.8 1:16.7 1:16.8 1:18.3 1:19.6 1:20.8
5 170 Mark Couldwell M45 Charnwood A C 9:50.45 1:18.3 1:18.9 1:18.3 1:19.4 1:19.9 1:20.0
6 168 Simon Roberts MS Newark AC 9:54.74 1:18.5 1:18.3 1:18.2 1:18.9 1:20.9 1:22.0
7 174 Paul Jolliffe MS Kings Heath RC - The Lions 9:56.66 1:18.7 1:18.8 1:18.3 1:19.6 1:21.2 1:22.8
8 169 Thomas Wackett MS Herts Phoenix AC 10:00.96 1:18.8 1:19.2 1:19.0 1:20.8 1:22.3 1:22.4
9 178 Molly Browne FS Birmingham Running Athletics & Triathlon Club 10:01.85 1:18.8 1:18.5 1:18.7 1:20.8 1:22.4 1:22.2
10 175 James Foley MS Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC 10:06.93 PB 1:19.3 1:19.7 1:20.3 1:22.7 1:23.2 1:24.4
11 180 Rachel Gifford FS Birmingham Running Athletics & Triathlon Club 10:16.66 PB 1:18.5 1:19.0 1:19.0 1:20.7 1:24.2 1:28.5
Race L     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 182 Mark Waine M50 Ampthill & Flitwick Flyers RC 9:51.97 39.8 (39.8) 2:01.7 (1:21.9) 3:22.5 (1:20.9) 4:43.0 (1:20.5) 6:00.8 (1:17.8) 7:19.1 (1:18.4) 8:36.6 (1:17.5)
2 192 Maddie Deadman FS Basingstoke & Mid Hants AC 9:52.84 PB 39.4 (39.4) 2:01.3 (1:22.0) 3:22.3 (1:21.1) 4:42.8 (1:20.5) 6:02.4 (1:19.6) 7:21.9 (1:19.6) 8:41.4 (1:19.5)
3 187 Peter Wright MS Oxford City AC 9:57.10 PB 41.4 (41.4) 2:02.4 (1:21.1) 3:22.8 (1:20.5) 4:43.3 (1:20.5) 6:02.4 (1:19.1) 7:20.3 (1:18.0) 8:40.8 (1:20.5)
4 193 Scott Thomas MS Leamington Cycling and Athletic Club 10:00.69 PB 39.2 (39.2) 2:01.6 (1:22.5) 3:22.4 (1:20.8) 4:43.2 (1:20.8) 6:00.6 (1:17.5) 7:19.9 (1:19.3) 8:41.6 (1:21.8)
5 194 Mark Cursons M55 Harrow AC 10:06.45 41.1 (41.1) 2:02.0 (1:21.0) 3:23.0 (1:21.0) 4:43.8 (1:20.8) 6:05.1 (1:21.4) 7:27.3 (1:22.3) 8:49.2 (1:21.9)
6 188 Naomi Lenane FS Epsom & Ewell Harriers 10:08.15 39.7 (39.7) 2:01.3 (1:21.7) 3:22.1 (1:20.9) 4:42.8 (1:20.7) 6:03.4 (1:20.7) 7:26.5 (1:23.1) 8:49.8 (1:23.3)
7 191 Amy Killick F20 Leighton Buzzard Athletic Club 10:11.31 PB 41.3 (41.3) 2:03.4 (1:22.2) 3:25.1 (1:21.7) 4:46.1 (1:21.0) 6:08.5 (1:22.5) 7:31.3 (1:22.8) 8:54.2 (1:23.0)
8 189 Olivia Martin F17 Abingdon AC 10:12.35 39.0 (39.0) 2:01.4 (1:22.4) 3:22.1 (1:20.8) 4:43.0 (1:20.9) 6:03.5 (1:20.5) 7:27.3 (1:23.8) 8:51.1 (1:23.9)
9 197 Mark Raddan M40 Bedford Harriers AC 10:17.57 PB 40.6 (40.6) 2:02.0 (1:21.4) 3:23.9 (1:22.0) 4:45.9 (1:22.0) 6:10.4 (1:24.6) 7:35.8 (1:25.4) 8:59.0 (1:23.2)
10 195 Rebecca Hair FS Cambridge & Coleridge AC 10:29.43 39.4 (39.4) 2:01.2 (1:21.9) 3:22.0 (1:20.8) 4:42.6 (1:20.7) 6:05.0 (1:22.4) 7:31.3 (1:26.3) 9:00.7 (1:29.5)
Race M     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 202 Harry Totton M17 Marshall Milton Keynes AC 9:59.58 PB 37.0 (37.0) 1:53.9 (1:16.9) 3:15.0 (1:21.1) 4:36.4 (1:21.5) 5:59.5 (1:23.1) 7:22.2 (1:22.7) 8:44.3 (1:22.2)
2 211 Thomas Cuthbertson MS Marshall Milton Keynes AC 10:07.02 39.3 (39.3) 2:02.0 (1:22.7) 3:24.8 (1:22.9) 4:47.2 (1:22.5) 6:08.8 (1:21.6) 7:30.7 (1:21.9) 8:51.6 (1:20.9)
3 203 Mark Vaughan M50 North Herts Road Runners 10:12.23 39.0 (39.0) 2:02.0 (1:23.1) 3:25.2 (1:23.2) 4:48.0 (1:22.8) 6:11.3 (1:23.4) 7:32.3 (1:21.1) 8:54.5 (1:22.2)
4 212 Ollie Badger M35 Marshall Milton Keynes AC 10:13.11 PB 38.5 (38.5) 2:01.8 (1:23.3) 3:24.8 (1:23.1) 4:47.2 (1:22.5) 6:10.2 (1:23.1) 7:32.8 (1:22.6) 8:56.6 (1:23.8)
5 215 Sam Lewis MS Sittingbourne Striders 10:17.40 PB 39.0 (39.0) 2:02.1 (1:23.1) 3:25.2 (1:23.2) 4:47.7 (1:22.6) 6:11.5 (1:23.8) 7:35.1 (1:23.7) 8:59.1 (1:24.0)
6 205 Anna Jolliffe F17 Bicester AC 10:22.28 PB 38.1 (38.1) 1:58.0 (1:19.9) 3:21.6 (1:23.7) 4:46.1 (1:24.5) 6:09.8 (1:23.8) 7:33.6 (1:23.8) 8:58.4 (1:24.8)
7 199 John Auld M35 North Herts Road Runners 10:29.39 39.6 (39.6) 2:03.1 (1:23.5) 3:27.5 (1:24.4) 4:51.6 (1:24.2) 6:18.5 (1:26.9) 7:44.1 (1:25.7) 9:09.0 (1:24.9)
8 208 Stephanie Lawrie FS Victoria Park City of Glasgow AC 10:33.20 40.8 (40.8) 2:06.1 (1:25.4) 3:31.9 (1:25.8) 4:56.1 (1:24.3) 6:21.4 (1:25.3) 7:48.2 (1:26.8) 9:14.0 (1:25.9)
9 204 Lucie Tait-Harris W45 Birmingham Running Athletics & Triathlon Club 10:37.57
10 214 Libby Brown FS Cambridge University Hare and Hounds Club 10:47.16 39.5 (39.5) 2:02.7 (1:23.2) 3:26.8 (1:24.1) 4:52.7 (1:26.0) 6:20.2 (1:27.5) 7:48.7 (1:28.6) 9:18.4 (1:29.8)
11 210 Steve Withers M45 Marshall Milton Keynes AC 10:50.67 PB 40.8 (40.8) 2:07.9 (1:27.2) 3:35.7 (1:27.8) 5:03.5 (1:27.9) 6:32.1 (1:28.6) 8:00.4 (1:28.3) 9:27.8 (1:27.4)
12 216 Katie Parker F20 Wreake & Soar Valley 10:58.73 40.4 (40.4) 2:06.5 (1:26.2) 3:33.1 (1:26.7) 5:02.0 (1:28.9) 6:33.2 (1:31.3) 8:04.7 (1:31.6) 9:36.2 (1:31.5)
13 201 Neville Rowles M50 Redway Runners 11:20.13 40.3 (40.3) 2:07.8 (1:27.5) 3:37.6 (1:29.8) 5:09.2 (1:31.7) 6:42.1 (1:32.9) 8:15.1 (1:33.0) 9:48.4 (1:33.4)
209 Tim O'Sullivan MS Redway Runners DNF 40.4 (40.4) 2:05.6 (1:25.2) 3:34.8 (1:29.3) 5:04.3 (1:29.6) 6:38.1 (1:33.8)
Race N     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 232 James Ward M40 Marshall Milton Keynes AC 10:22.46 PB 39.1 (39.1) 2:01.1 (1:22.0) 3:23.4 (1:22.4) 4:47.6 (1:24.2) 6:13.1 (1:25.5) 7:38.8 (1:25.7) 9:03.8 (1:25.1)
2 222 Darren Comeau M40 Vegan Runners UK 10:24.36 PB 38.9 (38.9) 2:00.8 (1:22.0) 3:22.9 (1:22.1) 4:47.3 (1:24.4) 6:12.8 (1:25.6) 7:38.5 (1:25.7) 9:03.4 (1:25.0)
3 228 Steve Roberts M55 Handy Cross Runners 10:34.08 38.6 (38.6) 2:03.5 (1:24.9) 3:31.7 (1:28.3) 4:58.4 (1:26.8) 6:24.2 (1:25.8) 7:49.5 (1:25.4) 9:13.9 (1:24.4)
4 224 Brendon Gilbert M45 Veterans AC 10:36.18 37.8 (37.8) 1:59.4 (1:21.7) 3:22.2 (1:22.9) 4:46.5 (1:24.4) 6:13.3 (1:26.8) 7:42.7 (1:29.5) 9:13.2 (1:30.6)
5 217 Morgan Hanson F20 Windsor Slough Eton & Hounslow AC 10:42.54 PB 38.8 (38.8) 2:03.5 (1:24.7) 3:31.0 (1:27.6) 4:58.2 (1:27.3) 6:25.3 (1:27.1) 7:53.2 (1:28.0) 9:21.9 (1:28.8)
6 218 Ryan Hughes MS Nuneaton Harriers 10:45.99 PB 39.2 (39.2) 2:03.1 (1:23.9) 3:29.5 (1:26.5) 4:56.7 (1:27.3) 6:23.9 (1:27.2) 7:52.1 (1:28.2) 9:21.5 (1:29.4)
7 223 Eloise Davies F17 Hercules Wimbledon AC 10:46.72 PB 40.2 (40.2) 2:04.9 (1:24.7) 3:32.4 (1:27.6) 5:00.3 (1:28.0) 6:29.2 (1:28.9) 7:57.6 (1:28.4) 9:25.7 (1:28.2)
8 231 Andrew Wasdell M45 Marshall Milton Keynes AC 10:49.04 PB 40.6 (40.6) 2:05.1 (1:24.6) 3:32.6 (1:27.5) 5:00.5 (1:27.9) 6:28.5 (1:28.1) 7:57.5 (1:29.1) 9:25.9 (1:28.4)
9 236 Karl Saunders M40 Marshall Milton Keynes AC 10:55.72 PB 42.1 (42.1) 2:08.9 (1:26.8) 3:39.1 (1:30.2) 5:10.4 (1:31.4) 6:43.1 (1:32.7) 8:13.2 (1:30.2) 9:37.3 (1:24.2)
10 235 Charlotte Docwra F17 Chiltern Harriers AC 10:55.76 PB 41.4 (41.4) 2:06.8 (1:25.5) 3:35.0 (1:28.3) 5:04.9 (1:29.9) 6:36.2 (1:31.4) 8:06.0 (1:29.8) 9:37.6 (1:31.6)
11 219 Leslie Thomas M45 St Neots Riverside Runners 11:01.30 PB 39.6 (39.6) 2:04.3 (1:24.8) 3:32.3 (1:28.0) 5:00.2 (1:28.0) 6:29.1 (1:29.0) 8:01.3 (1:32.2) 9:35.1 (1:33.8)
12 221 Ruth Jones W40 Helpston Harriers AC 11:04.95 38.8 (38.8) 2:03.9 (1:25.1) 3:31.9 (1:28.1) 5:00.0 (1:28.1) 6:30.9 (1:31.0) 8:03.9 (1:33.1) 9:36.3 (1:32.5)
13 233 Alicia Bushell F20 Chiltern Harriers AC 11:07.61 41.0 (41.0) 2:05.9 (1:24.9) 3:33.6 (1:27.8) 5:03.0 (1:29.4) 6:34.1 (1:31.2) 8:05.8 (1:31.7) 9:37.8 (1:32.1)
14 234 William Willmott M45 Ampthill & Flitwick Flyers RC 11:09.69 PB 42.3 (42.3) 2:07.3 (1:25.1) 3:37.7 (1:30.4) 5:07.6 (1:29.9) 6:39.2 (1:31.7) 8:10.9 (1:31.7) 9:42.0 (1:31.2)
15 229 Gavin Nicholson M40 Ampthill & Flitwick Flyers RC 11:10.80 PB 42.1 (42.1) 2:07.2 (1:25.2) 3:37.4 (1:30.2) 5:06.9 (1:29.6) 6:38.9 (1:32.1) 8:10.7 (1:31.9) 9:43.8 (1:33.2)
16 227 Steve Sharples M55 Leighton Buzzard Athletic Club 11:11.73 41.4 (41.4) 2:06.0 (1:24.6) 3:34.6 (1:28.7) 5:04.5 (1:30.0) 6:35.9 (1:31.4) 8:09.7 (1:33.8) 9:43.2 (1:33.5)
17 225 Rachel See FS Cheltenham and County Harriers 11:40.47 41.2 (41.2) 2:06.6 (1:25.4) 3:37.9 (1:31.3) 5:10.0 (1:32.1) 6:46.7 (1:36.8) 8:26.4 (1:39.7) 10:06.7 (1:40.3)
220 Rob Sheen M60 Leicester Coritanian AC DNF 42.7 (42.7) 2:08.7 (1:26.1) 3:39.7 (1:31.0)
Race O     200m 600m 1000m 1400m 1800m 2200m 2600m
1 245 Jack Everson-Plant M17 Cookham AC 11:29.41 PB 44.0 (44.0) 2:18.8 (1:34.8) 3:53.4 (1:34.7) 5:27.9 (1:34.5) 7:02.2 (1:34.4) 8:36.2 (1:34.0) 10:10.1 (1:33.9)
2 237 Phil Mercer M45 Gade Valley Harriers 11:33.78 PB 44.8 (44.8) 2:19.2 (1:34.5) 3:53.7 (1:34.5) 5:28.5 (1:34.9) 7:02.4 (1:33.9) 8:36.2 (1:33.9) 10:09.9 (1:33.8)
3 238 Philip Gazard M55 Marshall Milton Keynes AC 11:38.62 PB 44.4 (44.4) 2:19.1 (1:34.7) 3:53.9 (1:34.9) 5:28.4 (1:34.6) 7:02.5 (1:34.1) 8:36.4 (1:33.9) 10:10.7 (1:34.4)
4 239 Elaine Sherwin F50 Leamington Cycling and Athletic Club 12:07.29 45.7 (45.7) 2:19.5 (1:33.8) 3:54.4 (1:35.0) 5:29.8 (1:35.5) 7:08.3 (1:38.6) 8:48.2 (1:39.9) 10:30.5 (1:42.3)
5 244 Miriam Drewett F35 Marshall Milton Keynes AC 12:48.06 PB 47.3 (47.3) 2:28.7 (1:41.4) 4:13.4 (1:44.7) 5:57.7 (1:44.3) 7:41.9 (1:44.3) 9:26.0 (1:44.1) 11:10.1 (1:44.2)
6 241 Phillip Cleverley M35 Redway Runners 12:51.66 48.4 (48.4) 2:31.1 (1:42.8) 4:15.7 (1:44.6) 6:00.0 (1:44.3) 7:45.4 (1:45.4) 9:30.1 (1:44.8) 11:14.7 (1:44.7)
7 240 Debra Brent F55 Marshall Milton Keynes AC 12:57.88 49.0 (49.0) 2:29.9 (1:40.9) 4:14.0 (1:44.2) 5:59.0 (1:45.1) 7:45.1 (1:46.1) 9:31.6 (1:46.6) 11:17.7 (1:46.2)
8 246 Kevin Church M55 Marshall Milton Keynes AC 13:05.40 PB 48.7 (48.7) 2:30.5 (1:41.8) 4:14.7 (1:44.2) 5:59.9 (1:45.3) 7:46.5 (1:46.7) 9:34.6 (1:48.1) 11:24.0 (1:49.5)
9 243 Natalija Stepurko FS Cambridge & Coleridge AC 13:26.75 49.2 (49.2) 2:37.3 (1:48.1) 4:21.7 (1:44.4) 6:10.4 (1:48.8) 7:58.9 (1:48.5) 9:52.0 (1:53.2) 11:46.1 (1:54.2)
10 247 Peter Tye M50 Marshall Milton Keynes AC 13:50.48 PB 51.3 (51.3) 2:42.5 (1:51.3) 4:38.4 (1:55.9) 6:32.0 (1:53.7) 8:25.0 (1:53.1) 10:13.7 (1:48.7) 12:05.5 (1:51.8)
11 248 Malcolm Kidby M50 Marshall Milton Keynes AC 14:40.11 PB 53.5 (53.5) 2:46.6 (1:53.2) 4:42.1 (1:55.5) 6:39.4 (1:57.4) 8:36.2 (1:56.9) 10:36.3 (2:00.1) 12:40.1 (2:03.9)
12 249 Fi-Han Bromilow F65 Marshall Milton Keynes AC 15:11.81 PB 53.8 (53.8) 2:50.8 (1:57.0) 4:53.0 (2:02.3) 6:56.0 (2:03.1) 8:59.7 (2:03.8) 11:04.8 (2:05.1) 13:12.0 (2:07.2)
13 251 Rosie Carr FS Redway Runners 16:10.10 PB 54.5 (54.5) 2:54.7 (2:00.2) 5:00.4 (2:05.7) 7:08.7 (2:08.4) 9:20.4 (2:11.7) 11:35.8 (2:15.4) 13:57.4 (2:21.7)
14 250 Hazel Church F55 Marshall Milton Keynes AC 16:16.09 PB 54.6 (54.6) 2:56.4 (2:01.9) 5:06.4 (2:10.0) 7:19.7 (2:13.4) 9:34.2 (2:14.5) 11:48.5 (2:14.4) 14:04.0 (2:15.6)