MK5000 PB Special - Milton Keynes - 27 July 2019 - 3000m times
Race 1
1 70 Simon Tootell Wootton Road Runners M40 ntt
2 26 William Willmott Ampthill & Flitwick Flyers M40 11:14.94
3 388 Alfie Blaber Marshall Milton Keynes AC M20 11:21.93
4 30 Anne Kenchington Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 11:25.06
5 22 Nick White Watford Harriers M45 11:25.50
6 20 Matthew Gilbert Leighton Fun Runners M40 11:33.56
7 29 Julia Wedmore Herne Hill Harriers FS 11:35.13
8 387 Kana Akimoto Mornington Chasers M35 11:38.76
9 5 Phil Mercer Gade Valley Harriers M40 11:42.50
10 23 Eloise Lee Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 11:44.40
11 16 Kevin Hughes Vegan Runners UK M40 11:49.55
12 19 Devon Byrne Marshall Milton Keynes AC FS 11:50.61
13 47 Robert Dowse Birmingham Running Athletics & Triathlon Club MS 11:51.01
14 17 Rachel Farquhar Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 11:51.07
15 13 Tony Welsh Redway Runners M35 11:57.00
16 21 Amy Balaam Bure Valley Harriers F35 11:57.32
17 24 Jordan Folk Southampton Athletic Club FS 12:01.14
18 14 Philip Beighton Run Through M35 12:04.75
19 9 Chris Newnham Ampthill & Flitwick Flyers M55 12:06.99
20 7 Alan Burgess Vegan Runners UK M60 12:19.62
21 3 Natasha Baker Marshall Milton Keynes AC FS 12:20.09
22 1 Phillip Cleverley Redway Runners M35 ntt
23 11 Laura Quayle Guernsey AC F35 ntt
24 8 Jessica Anstee Ampthill & Flitwick Flyers F35 ntt
25 6 Laura Marsh Bedford Harriers AC F45 ntt
26 4 Maree Jesson Wootton Road Runners F45 ntt
Race 2
1 52 Oliver Jones Northbrook Athletic Club MS 10:37.66
2 61 Kris Whitmore Fetch Everyone M40 10:42.96
3 46 Jenny Roberts Wycombe Phoenix Harriers & AC FS 10:43.41
4 60 Christopher Burrows Birmingham Running Athletics & Triathlon Club MS 10:44.41
5 59 Steve Sharples Leighton Buzzard Athletic Club M55 10:46.56
6 50 Ian Hirth St Albans Striders M40 10:51.58
7 55 Damian Cartland Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M45 10:54.05
8 18 Laura Street Wycombe Phoenix Harriers & AC F35 10:56.21
9 31 Sabrina Crothall Vegan Runners UK FS 11:06.11
10 48 Clark Lawson Cheltenham and County Harriers M35 11:08.01
11 53 Neville Rowles Redway Runners M50 11:08.51
12 57 Simon Kirschner-Heavens Marshall Milton Keynes AC M35 11:08.67
13 34 Georgina Wiley Kent AC FS 11:09.31
14 44 Autumn Hales Bure Valley Harriers FS 11:10.76
15 42 Alice Wright Vale of Aylesbury AC FS 11:11.20
16 45 Charlotte Ragan Basingstoke & Mid Hants AC FS 11:15.15
17 35 Karen Murphy Barnet & District AC F50 11:16.79
18 36 Rachel See Cheltenham and County Harriers FS 11:19.25
19 43 Daniel Green Leighton Fun Runners M40 11:20.16
20 33 Gavin Nicholson Ampthill & Flitwick Flyers M40 11:20.69
21 37 Badar Al Raisi Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC MS 11:27.87
Race 3
1 68 James Edgerton Cambridge University Hare and Hounds Club MS ntt
2 25 Dylan Jannetta Marshall Milton Keynes AC MS ntt
3 396 Caroline Hoyte Arena 80 F45 10:15.65
4 77 Simon Pilcher Isle of Wight RR AC M35 10:17.92
5 94 Gary Salmon Clapham Chasers MS ntt
6 71 Becky Hair Cambridge & Coleridge AC FS 10:23.25
7 80 Johanna O’Regan St Neots Riverside Runners F35 10:27.71
8 97 Lee Murphy Ampthill & Flitwick Flyers MS 10:30.43
9 83 Faith Viney Bure Valley Harriers FS 10:32.41
10 82 Ben Munns Redway Runners MS 10:32.91
11 88 Clare Elms Dulwich Runners AC F55 10:33.23
12 91 Omar Saeed Kings Heath RC - The Lions MS 10:33.41
13 74 Matthew Stone Bure Valley Harriers M45 10:33.78
14 73 James Bell Leighton Buzzard Athletic Club M50 10:37.79
15 75 Steve Linton Cheltenham and County Harriers M45 10:38.38
16 72 Matt Lambourne Cheltenham and County Harriers MS 10:41.83
17 84 Jenny James Guernsey AC F35 10:42.37
18 86 Neil Catchlove Lordshill Road Runners M40 10:49.87
19 38 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes AC FS 10:50.25
20 66 Sarah Winstone Southampton Athletic Club FS 10:56.16
21 63 Will Eastman Leighton Buzzard Athletic Club MS 10:57.57
22 64 Damian Pharoah Northbrook Athletic Club M40 10:58.43
23 65 Laura McCarthy Guernsey AC FS 11:15.89
Race 4
1 393 Luke Sheppard Worcester AC MS 9:58.02
2 115 Gary Blaber Marshall Milton Keynes AC M45 9:58.39
3 121 Carl Tucker Buckingham & Stowe RC MS 9:59.71
4 69 Paul Gilbert Wycombe Phoenix Harriers & AC M45 10:00.54
5 128 Stuart Lumsden Northbrook Athletic Club MS 10:01.12
6 98 Dean Childs Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 10:02.28
7 113 Nick Mann Guernsey AC M35 10:02.32
8 106 Sean Pinney Redway Runners MS 10:02.70
9 133 Paul Jolliffe Kings Heath RC - The Lions MS 10:03.59
10 109 Rob Elmore Leighton Buzzard Athletic Club M35 10:03.82
11 110 Christian Gillman Guernsey AC M35 10:04.43
12 93 Christopher Finister Marshall Milton Keynes AC M45 10:05.90
13 130 Sathiyan Sivathas Queen's Park Harriers MS 10:06.42
14 78 Peter Ball Bromsgrove and Redditch MS 10:09.18
15 129 Stuart Read Leighton Buzzard Athletic Club M35 10:10.71
16 92 Akira Anzai-Jackson Ealing Southall & Middlesex AC MS 10:12.68
17 104 Elle Roche Marshall Milton Keynes AC FS 10:13.26
18 117 Ben Stratford Dacorum & Tring AC M35 10:13.47
19 114 Chloe Sharp Central Park Athletics FS 10:14.42
20 118 Bethanie Murray Oxford University AC FS 10:16.72
21 102 Andrew McArthur Guernsey AC MS 10:19.10
22 105 Molly Browne Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 10:23.66
23 108 Adam Bayliss Oxford City AC MS 10:24.62
24 399 Phoebe Anderson Herne Hill Harriers F20 10:27.92
25 122 Georgia Campbell Jarrow & Hebburn AC FS 10:37.79
Race 5
1 138 Cameron Sharp Central Park Athletics M20 9:44.72
2 152 Matt Kitching Queen's Park Harriers MS 9:45.45
3 139 Jack Pocock Marshall Milton Keynes AC MS 9:45.83
4 172 Peter Mackrell Leighton Buzzard Athletic Club M35 9:50.26
5 150 Stuart Hansell Fetch Everyone MS 9:50.55
6 179 Mark Vaughan North Herts Road Runners M45 9:51.33
7 144 Joe Godwood Witney Road Runners MS 9:51.50
8 165 Thomas Wackett Garden City Runners MS 9:51.67
9 171 Steven Dunsby Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 9:52.83
10 154 James Gillanders Serpentine RC M40 9:53.30
11 173 Robert Ragotte Oxford University Cross-Country Club MS 9:53.56
12 120 James Olliffe Brackley and District RC MS 9:55.06
13 157 Galen Butler Marshall Milton Keynes AC M20 9:55.55
14 156 Stewart Overton North Herts Road Runners M35 9:55.55
15 146 Jake Brougham Ryde Harriers MS 9:55.80
16 145 Mark Palser Marshall Milton Keynes AC M35 9:56.00
17 153 Abayomi Adedimeji Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 9:56.45
18 170 Will Morris Barnet & District AC MS 9:56.76
19 136 Stephen Herring Marshall Milton Keynes AC M50 9:56.95
20 141 William Shippin UKnetrunner.co.UK MS 9:57.59
21 161 Ben Upjohn Oxford City AC MS 10:00.03
22 134 Mark Appleton Bromsgrove and Redditch MS 10:03.19
23 142 Athanasios Tsolakis Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M40 10:03.41
24 148 Sean Wilson Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 10:03.68
25 174 Simon Barnaby Marshall Milton Keynes AC MS 10:04.73
26 177 Simon Partridge Bure Valley Harriers M35 10:08.81
27 132 Jonathan Moscrop Serpentine RC M45 10:09.75
28 147 Robert Knight South London Harriers MS 10:25.82
Race 6
1 186 Findlay Dyer Wycombe Phoenix Harriers & AC M20 9:24.87
2 185 Richard Slade Chiltern Harriers AC MS 9:25.22
3 195 Peter Miller Haverhill Running Club MS 9:25.77
4 193 Bryn Reynolds Herne Hill Harriers MS 9:26.15
5 225 Ian Wood Marshall Milton Keynes AC M35 9:30.12
6 202 Chris Booth Cheltenham and County Harriers MS 9:30.38
7 166 Stephen Fabes Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC M35 9:32.95
8 215 Andrew Leach North Herts Road Runners M55 9:33.62
9 196 Craig Sharp Central Park Athletics M45 9:33.96
10 207 Richard Jones Eastbourne Rovers AC MS 9:34.40
11 203 Joseph Woods Blyth Running Club MS 9:34.50
12 210 Craig Emmerson Bedford & County AC MS 9:34.80
13 216 David Aubrey Cheltenham and County Harriers MS 9:35.02
14 183 Jordan Simmons Rugby & Northampton AC MS 9:36.63
15 199 Will Cullen South London Harriers MS 9:37.09
16 194 James Priest Guernsey AC MS 9:37.97
17 205 Joel Wiles South London Harriers M35 9:38.39
18 175 Sion Lewis London Heathside M35 9:39.04
19 200 Leon Foster Leeds City Athletic Club M35 9:39.38
20 192 Nathan Pask North Herts Road Runners M40 9:39.65
21 219 Daniel Galpin Guernsey AC MS 9:39.93
22 187 Oliver Garner The Stragglers Running Club MS 9:40.18
23 240 Eliot Taylor Cheltenham and County Harriers MS 9:40.32
24 218 James Bingham Cheltenham and County Harriers M40 9:43.48
25 182 Ben Findlay Windsor Slough Eton & Hounslow AC MS 9:48.15
26 198 Luke Ingram Owls AC MS 9:52.00
Race 7
1 226 Kieran Gilfedder Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 9:07.31
2 259 Daniel Woodgate Marshall Milton Keynes AC MS 9:10.06
3 256 Haydn Arnall Rugby & Northampton AC MS 9:11.13
4 251 Samuel Oliver Coyne City of Norwich AC MS 9:12.20
5 189 Joe Branch Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 9:12.48
6 245 Aaron Pritchard Team Bath Athletic Club MS 9:13.39
7 233 James Hancock Sutton & District AC MS 9:13.95
8 250 Benjamin Douglas Leeds City Athletic Club MS 9:14.15
9 220 Mark Ince Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M40 9:14.86
10 257 David Hudson BRJ Run and Tri M35 9:14.98
11 252 Charlie Jones Cheltenham and County Harriers MS 9:18.69
12 242 Adam Millbery London City Athletics Club MS 9:19.34
13 222 Thomas Webb North Herts Road Runners MS 9:19.61
14 237 Richard Dare Cheltenham and County Harriers M35 9:20.62
15 244 Alistair McDonnell Rugby & Northampton AC MS 9:21.31
16 234 Ryan Marc Davidson Bure Valley Harriers MS 9:21.64
17 243 Simon Coombes Herne Hill Harriers M45 9:21.75
18 239 Javier Fontaneda Spain M55 9:22.19
19 214 Graham Jones Marshall Milton Keynes AC MS 9:22.62
20 391 Steve Gardner Belgrave Harriers MS 9:23.08
21 235 Callum Gillett Reading AC MS 9:25.28
22 224 Alex Penfold Croydon Harriers MS 9:34.52
23 236 Gary Pelosi Barnet & District AC MS 9:34.87
24 232 Andres Chau Highgate Harriers MS 9:35.20
25 229 Kieran White Hercules Wimbledon AC M40 9:35.84
26 238 Alex Horton Barnet & District AC MS 9:36.18
27 281 Steve Tuttle Marshall Milton Keynes AC MS 9:52.40
Race 8
1 279 Will Green Serpentine RC M40 8:52.36
2 398 Chris Thomas Thames Valley Harriers MS 8:55.29
3 288 Mick Hill Leeds City Athletic Club M40 8:59.26
4 248 James Tuttle Marshall Milton Keynes AC MS 9:03.87
5 267 Joe Morrow Oxford University AC MS 9:04.15
6 271 Tim Harris Ampthill & Flitwick Flyers M35 9:04.54
7 274 Chris Powner Winchester M35 9:04.76
8 276 Daniel Robinson Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 9:05.00
9 282 Patrick Roddy Thames Hare & Hounds MS 9:05.14
10 292 Alex Lee Cheltenham and County Harriers M35 9:07.15
11 326 Alex Bellew Leeds City Athletic Club MS 9:07.55
12 255 William Gardner Rugby & Northampton AC MS 9:07.92
13 275 Alex Davy Leeds City Athletic Club MS 9:08.16
14 283 Richard de-Camps Cheltenham and County Harriers MS 9:08.32
15 272 Elliot Hind Marshall Milton Keynes AC MS 9:08.42
16 290 Kirk Smith Milton Keynes Distance Project MS 9:09.30
17 277 Angus Holford Woodford Green AC with Essex Ladies MS 9:10.94
18 280 Matt Welsh Belgrave Harriers MS 9:11.67
19 389 Matt Lockyer Leeds City Athletic Club M35 9:12.12
20 260 Matthew Sharp Hercules Wimbledon AC M40 9:12.29
21 262 Xavier Gruot Hercules Wimbledon AC M35 9:14.56
22 269 Joe Connors Yate & District AC MS 9:16.52
23 390 Michael Channing Bedford & County AC MS 9:16.59
24 266 Henry Murdoch Highgate Harriers MS 9:26.94
25 263 Robert Paul Hickman Marshall Milton Keynes AC M20 9:29.11
Race 9
1 333 Paul Mizon Marshall Milton Keynes AC MS 8:48.46
2 311 George Watson Cheltenham and County Harriers MS 8:48.88
3 392 Ahmed Abdulle Ilford  MS 8:49.14
4 314 Paul Aste Cambridge & Coleridge AC MS 8:50.20
5 384 James Coxon Kingston AC And Poly Harriers MS 8:50.48
6 296 Jonathan Janes Bedford & County AC MS 8:51.22
7 301 George Dollner Guildford & Godalming AC MS 8:51.51
8 295 Ben Brewster Southampton Athletic Club MS 8:51.53
9 246 Alexander Bruce-Littlewood Blackheath and Bromley Harriers MS 8:51.86
10 303 Dominic James Cheltenham and County Harriers MS 8:52.06
11 313 Jim Allchin Kent AC MS 8:52.28
12 382 William Cork Brighton & Hove AC MS 8:52.64
13 383 Nick Dewar Australia MS 8:54.54
14 284 Jack Eykelbosch Edinburgh University Hare & Hounds MS 9:05.07
15 285 Sean Fitzpatrick Kent AC MS 9:05.10
16 317 Fergal Smithwick Highgate Harriers MS 9:05.52
17 297 Jonathan Carter Tipton Harriers M35 9:05.85
18 293 Oliver Way Ealing Southall & Middlesex AC MS 9:06.20
19 300 Shaun Smith Aldershot, Farnham & District MS 9:11.16
20 395 Jonny Earl Hercules Wimbledon AC MS 9:11.50
Race 10
1 335 Stephen Ferroni Brighton & Hove AC MS 8:38.18
2 342 Ryan Thomson Cambuslang Harriers MS 8:39.19
3 344 Logan Smith City of Norwich AC MS 8:40.58
4 343 Matt Bray Bedford & County AC MS 8:41.34
5 316 Josh Carr Thames Hare & Hounds MS 8:41.99
6 340 Jack Millar Bristol and West AC MS 8:42.09
7 308 Andrew Fyfe Belgrave Harriers MS 8:42.26
8 328 Josh Lunn Bedford & County AC MS 8:43.54
9 347 Alex Pointon Aldershot, Farnham & District MS 8:44.57
10 330 Joshua Schofield Blackheath and Bromley Harriers MS 8:45.06
11 310 Philip Sewell Aldershot, Farnham & District MS 8:45.24
12 381 Tony Payne Serpentine RC MS 8:45.65
13 332 George Wheeler Milton Keynes Distance Project MS 8:45.90
14 320 Matthew Revier Southampton Athletic Club MS 8:46.16
15 345 Lloyd Kempson Cambridge & Coleridge AC MS 8:46.43
16 346 David Long Bournemouth AC MS 8:49.83
17 339 Jordan Weaver Kent AC MS 8:50.53
18 341 Jonathan Poole Serpentine RC M35 8:50.95
19 327 Alex Crossland Highgate Harriers MS 8:51.38
20 324 Luke Cotter Oxford University Cross-Country Club MS 8:51.82
21 334 Harry Allen Bristol and West AC MS 8:52.06
22 322 Ben Spratling City of Norwich AC MS 8:52.39
23 318 Mohamed Hashi Ealing Southall & Middlesex AC MS 8:53.16
24 336 Alexander Bampton Highgate Harriers MS 8:55.21
25 338 Ben Nagy Barnet & District AC MS 8:58.01
Elite Women's Race
1 231 Jennifer Nesbitt Cardiff Athletics FS 9:31.19
2 197 Louise Small Aldershot, Farnham & District FS 9:31.29
3 258 Jessica Judd Blackburn Harriers & AC FS 9:31.58
4 241 Claire Duck Leeds City Athletic Club FS 9:31.59
5 212 Hayley Carruthers Birchfield Harriers FS 9:31.85
6 163 Dani Chattenton Milton Keynes Distance Project FS 9:31.98
7 217 Nicole Taylor Tonbridge AC FS 9:32.15
8 230 Mhairi Maclennan Morpeth Harriers & AC FS 9:34.75
9 211 Rebecca Murray Bedford & County AC FS 9:38.12
10 206 Katie Holt City of Stoke AC FS 9:38.54
11 178 Elinor Kirk Swansea Harriers F35 9:47.71
12 201 Lucy Reid Tonbridge AC FS 9:48.08
13 125 Hannah Irwin Guildford & Godalming AC FS 9:52.46
14 158 Laura Gent Aldershot, Farnham & District FS 9:54.84
15 162 Hannah Viner Highgate Harriers FS 9:55.15
16 137 Sophie Cowper Rotherham Harriers and AC FS 10:05.91
17 159 Sarah Mercier Guernsey AC FS 10:09.02
18 119 Tara Bage Brighton Phoenix FS 10:28.42
Elite Men's Race
1 374 Jack Gray Cambridge & Coleridge AC MS 8:14.23
2 370 Mohamed Mohamed Hillingdon AC MS 8:17.51
3 375 Adam Hickey Southend on Sea AC MS 8:19.48
4 349 Abdishakur Abdulle Hillingdon AC MS 8:22.67
5 351 Omar Ahmed Birchfield Harriers MS 8:23.27
6 371 Jake Shelley Shaftesbury Barnet Harriers MS 8:26.68
7 394 Ben Bradley Aldershot, Farnham & District MS 8:26.71
8 378 Callan Moody Serpentine RC MS 8:26.95
9 364 John Sanderson Guildford & Godalming AC MS 8:27.14
10 369 Joshua Grace Aldershot, Farnham & District MS 8:27.43
11 373 Richard Allen Aldershot, Farnham & District MS 8:27.51
12 357 Kadar Omar Abdullahi Birchfield Harriers MS 8:27.60
13 365 Ricky Harvie Aldershot, Farnham & District MS 8:27.61
14 368 Owen Hind Kent AC MS 8:27.85
15 363 Phillip Crout Cambridge University AC MS 8:27.86
16 361 Jonathan Escalante-Phillips Cambridge & Coleridge AC MS 8:28.18
17 352 William Ryle-Hodges Shaftesbury Barnet Harriers MS 8:28.40
18 380 Dominic Brown Tonbridge AC MS 8:28.66
19 359 Robert Warner Blackburn Harriers & AC MS 8:28.90
20 348 Daniel Mulryan Thames Valley Harriers MS 8:34.39
21 362 Paul Navesey Crawley AC MS 8:34.63
22 360 Jonathan Cornish Hercules Wimbledon AC MS 8:34.98
23 358 Chris Rainsford Highgate Harriers MS 8:44.13
24 356 Norman Shreeve Cambridge & Coleridge AC MS 8:49.40
25 354 Oliver Barbaresi Thames Valley Harriers M20 8:49.74
26 379 Nicholas Torry Serpentine RC M40 8:53.13
27 355 Matthew Crehan Wigan & District H & AC MS 8:59.31