Youth Development League - Upper Age Group - Midlands NE 1B - Match 3 - Milton Keynes - 30 June 2019
Pos Match Result Officials Track1 Track2 Relays Field Total
1 Marshall Milton Keynes AC 32.0 240.0 64.0 52.0 235.5 623.5
2 Coventry + Leamington AC 32.0 208.0 51.0 57.0 216.5 564.5
3 Northampton AC 32.0 225.0 46.0 43.0 188.0 534.0
4 Leicester Coritanian AC 24.0 108.0 0.0 5.0 115.0 252.0
5 Daventry AAC 32.0 38.0 0.0 0.0 41.0 111.0
6 Nuneaton + Harborough AC 12.0 20.0 29.0 0.0 50.0 111.0
Pos Final League Table Points League B/F M B/F L Total M Total L
1 Coventry + Leamington AC 564.5 5.0 1208.0 12.0 1772.5 17.0
2 Marshall Milton Keynes AC 623.5 6.0 1143.0 9.0 1766.5 15.0
3 Northampton AC 534.0 4.0 1131.5 9.0 1665.5 13.0
4 Leicester Coritanian AC 252.0 3.0 269.5 5.0 521.5 8.0
5 Nuneaton + Harborough AC 111.0 1.5 301.0 5.0 412.0 6.5
5 Daventry AAC 111.0 1.5 191.0 2.0 302.0 3.5
100m U20 Men A Wind +4.1 100m U20 Men B Wind +4.1
1 4 BOAKYE David MMK 11.08 3 1 44 PINDURA Daniel X MMK 11.51
2 5 WILCOCK Thomas Nhants 11.52 2 55 MAYES Chris Nhants 11.90
3 3 SIBANDA Clinton Leic 11.53 3 1 ASHBOURNE Matthew X Cov&L 12.03
4 11 HOLDEN Callum Cov&L 11.86
200m U20 Men A Wind +2.2 200m U20 Men B Wind +2.2
1 4 WALLACE Hugo MMK 22.61 3 1 44 TOLBERT Joseph MMK 23.49
2 3 NJOPA-KABA Nicholas Leic 22.94 2 33 SIBANDA Clinton Leic 23.65
3 1 DOUGLAS Findlay X Cov&L 23.74 3 11 HOLDEN Callum Cov&L 24.98
4 55 MAYES Chris Nhants 24.97
400m U20 Men A 400m U20 Men B
1 3 SIBANDA Clinton Leic 53.03 1 11 SHEEHAN Oliver Cov&L 58.79
2 1 HUGHES Liam X Cov&L 56.02
3 5 HEAYNS Tobias Nhants 58.50
800m U20 Men A 800m U20 Men B
1 4 DICKS Matthew MMK 2:04.34 1 44 SHARP Jack X MMK 2:13.71
2 1 CLISHAM Pierce X Cov&L 2:05.91 2 5 HEAYNS Tobias Nhants 2:29.69
3 55 MAYES Luca X Nhants 2:06.87
1500m U20 Men A 1500m U20 Men B
1 4 DICKS Matthew MMK 4:10.99 1 1 KEENAN Thomas Cov&L 4:18.00
2 11 CLISHAM Miles Cov&L 4:11.93 2 44 SHARP Jack X MMK 4:34.88
3 5 CHERRINGTON Isaac X Nhants 5:02.70
3000m U20 Men A
1 4 FORSYTHE Ewan MMK 10:31.87
110m Hurdles U20 Men A Wind +3.3
1 5 WILCOCK Thomas Nhants 14.58 2
400m Hurdles U20 Men A 400m Hurdles U20 Men B
1 3 SIBANDA Clinton Leic 59.71 1 55 WILLIAMS Charlie Nhants DQ
2 5 WILCOCK Thomas Nhants 69.92
2000m s/c U20 Men A
1 1 WALMSLEY Adam Cov&L 7:18.51
Long Jump U20 Men A Long Jump U20 Men B
1 1 SINNOTT Drew Cov&L 6.19 1 5 MAYES Chris Nhants 4.92
2 2 MARTIN-EVANS Leon Dav 5.92
3 55 WILLIAMS Kit Nhants 5.45
4 4 MURRAY Elliot X MMK 5.22
High Jump U20 Men A
1 2 MARTIN-EVANS Leon Dav 1.99
2 4 FEATHERSTONE Samuel MMK 1.93
Triple Jump U20 Men A
1 6 KING Jack Nun & H 12.70
2 4 MARTIN Maxwell X MMK 11.39
3 3 PARTRIDGE Jack Leic 10.39
Shot U20 Men A
1 1 SINNOTT Drew Cov&L 11.19
2 3 PARTRIDGE Jack Leic 8.63
Discus U20 Men A
1 5 WILLIAMS Charlie Nhants 33.32
2 3 PARTRIDGE Jack Leic 30.95
3 1 SINNOTT Drew Cov&L 26.94
Hammer U20 Men A
1 4 ERICSSON-NICHOLLS James MMK 47.57
2 3 PARTRIDGE Jack Leic 24.64
Javelin U20 Men A
1 1 SINNOTT Drew Cov&L 45.81
2 2 MARTIN-EVANS Leon Dav 43.77
3 3 PARTRIDGE Jack Leic 32.95
4 6 KING Jack Nun & H 25.96
5 5 WOODS Scott X Nhants 17.91
6 4 BOAKYE David MMK 7.10
4 x 100m U20 Men A
1 4 MMK BOAKYE David PINDURA Daniel X WALLACE Hugo WHITE Jamie X 44.61
2 1 Cov&L HOLDEN Callum JUSKEVICIUS Ignas X SINNOTT Drew BOWER Jack X 47.19
3 5 Nhants MAYES Chris ROPER Mackenzie X WILLIAMS Alfie X WILCOCK Thomas 47.90
4 3 Leic ODEH Nahbi X NJOPA-KABA Nicholas ARYAN Sidki X SIBANDA Clinton 50.60
4 x 400m U20 Men A
1 5 Nhants HEAYNS Tobias MAITLAND Jorel X WILCOCK Thomas MAITLAND Pharell X 3:50.45
2 1 Cov&L MAYE Riordan X SHEEHAN Oliver SOUD Soud said X CLISHAM Miles 4:02.45
100m U20 Women A Wind +2.3 100m U20 Women B Wind +2.3
1 1 BATES CARLY Cov&L 12.58 3 1 11 HARRISON Ellie Cov&L 13.50
2 4 LAGO Deborah X MMK 13.01 2 33 THOMAS Thana X Leic 14.32
3 3 CHLOE Logan-watson X Leic 13.56
4 5 KWAKYE Andra Nhants 14.32
200m U20 Women A Wind +2.4 200m U20 Women B Wind +2.4
1 44 LAGO Deborah X MMK 26.23 1 4 FITTON Abigail Kathryn MMK 26.39
2 5 WALKER Amy Nhants 26.65 2 1 BHAYAT Mariam Cov&L 28.33
3 11 HARRISON Ellie Cov&L 27.95 3 3 SOOD Shivani Leic 29.69
4 33 CHLOE Logan-watson X Leic 28.84 4 55 KWAKYE Andra Nhants 30.71
400m U20 Women A 400m U20 Women B
1 5 WALKER Amy Nhants 60.77 1 44 COOPER Regan MMK 64.57
2 4 FITTON Abigail Kathryn MMK 60.89 2 55 WALKER Holly X Nhants 69.24
3 1 BATES Holly X Cov&L 62.90
4 3 SOOD Shivani Leic 73.64
800m U20 Women A 800m U20 Women B
1 5 SCOTT Selina Nhants 2:25.47 1 44 MOULD Jessica X MMK 2:47.39
2 4 USTARAN-ANDEREGG Anna MMK 2:28.86
3 1 REED EMILY Cov&L 2:30.63
1500m U20 Women A
1 1 STARLING Amelia Cov&L 5:19.19
3000m U20 Women A
1 98 No Competitors Declared
100m Hurdles U20 Women A Wind +2.4
1 1 BATES CARLY Cov&L 14.87 3
2 3 SOOD Shivani Leic 20.39
400m Hurdles U20 Women A 400m Hurdles U20 Women B
1 3 SOOD Shivani Leic 81.86 1 55 LOVELL Daisy X Nhants 96.08
2 5 KWAKYE Andra Nhants 85.90
Long Jump U20 Women A
1 4 HILL Tamzin MMK 5.06
2 1 BALOGUN Alimat Cov&L 4.56
3 3 CHLOE Logan-watson X Leic 3.96
4 5 KWAKYE Andra Nhants 3.88
Triple Jump U20 Women A
1 1 BALOGUN Alimat Cov&L 10.48
2 4 TRAPNELL Jasmine MMK 9.83
Shot U20 Women A Shot U20 Women B
1 1 HUNT Sophie Cov&L 9.99 3 1 11 BALOGUN Zainab Cov&L 9.53
2 4 TRAPNELL Jasmine MMK 7.38
3 3 ODEH Sophia Leic 7.21
Discus U20 Women A Discus U20 Women B
1 11 ASHBOURNE Lauren Cov&L 24.87 1 1 HUNT Sophie Cov&L 23.71
2 4 TRAPNELL Jasmine MMK 20.39
3 3 ODEH Sophia Leic 19.25
Hammer U20 Women A
1 4 TRAPNELL Jasmine MMK 43.34 3
2 1 HUNT Sophie Cov&L 35.81
3 3 ODEH Sophia Leic 25.93
Javelin U20 Women A Javelin U20 Women B
1 11 ASHBOURNE Lauren Cov&L 38.01 3 1 1 HUNT Sophie Cov&L 21.77
2 5 FLETCHER Stephanie Nhants 13.04
3 4 MMANGA Zaria X MMK 12.38
4 x 100m U20 Women A
1 1 Cov&L BATES CARLY HARRISON Ellie DIXON Amy BHAYAT Mariam 52.95
2 5 Nhants KWAKYE Andra SMITH Abigail X SCOTT Katie X TUTT Amelia X 53.24
3 4 MMK USTARAN-ANDEREGG Anna FITTON Abigail Kathryn TRAPNELL Jasmine UNDERWOOD Charlotte X 53.46
4 x 400m U20 Women A
1 4 MMK FITTON A(65.1) USTARAN-ANDEREGG A(62.6) KING I(69.2) UNDERWOOD C(60.0) 4:16.90 Club Record
2 5 Nhants SCOTT Selina RIPPON Isabelle X WALKER Holly X WALKER Amy 4:26.76
100m U17 Men A Wind +0.9 100m U17 Men B Wind +1.9
1 d WHITE Jamie MMK 11.34 3 1 aa NEALON Corey Cov&L 11.38 3
2 b SANDERSON Alfie Dav 11.71 4 2 dd AMPOFO Shawn MMK 11.78 4
3 e KONADU Michael Nhants 12.07 3 ee RIBEIRO Guilherme Nhants 12.38
4 c ODEH Nahbi Leic 12.84 4 cc ARYAN Sidki Leic 12.64
5 f JEPHCOTE Sam Nun & H 13.33 5 bb MCDONOUGH Owen Dav 14.32
6 a BAFFOUR Stephen Cov&L DQ
200m U17 Men A Wind +4.3 200m U17 Men B Wind +3.5
1 a BAFFOUR Stephen Cov&L 22.50 1 1 dd BAKER Ben MMK 23.86 4
2 b SANDERSON Alfie Dav 23.70 4 2 aa HUGHES Liam Cov&L 24.23
3 e MAITLAND Jorel Nhants 23.98 4 3 ee WILLIAMS Kit Nhants 24.42
4 d HO George MMK 24.50
5 c ARYAN Sidki Leic 25.92
6 f JEPHCOTE Sam Nun & H 27.77
400m U17 Men A 400m U17 Men B
1 a DOUGLAS Findlay Cov&L 54.01 4 1 aa VOLPE Remo Cov&L 55.65
2 dd PROCTOR Edward MMK 58.36 2 d HANSEN Torsten MMK 59.62
3 ee MCFADDEN Thomas Nhants 60.66 3 e CHERRINGTON Isaac Nhants 61.65
800m U17 Men A 800m U17 Men B
1 a SISPAL Jai Cov&L 2:02.00 3 1 dd SMITH Oscar MMK 2:18.65
2 d GREEN Ben MMK 2:14.31 2 e WILLISON Ben Nhants 2:19.38
3 ee MCFADDEN Thomas Nhants 2:19.14 3 aa SOUD Soud said Cov&L 2:37.94
1500m U17 Men A 1500m U17 Men B
1 d ROSE Jack MMK 4:31.08 1 DD BRENT Alex MMK 4:49.24
2 E WILLISON Ben Nhants 4:47.19 2 EE THOMPSON George Nhants 5:19.75
3 A SOUD Soud said Cov&L 4:57.61
4 F BRANT Ben Nun & H 5:15.95
3000m U17 Men A
1 d MURPHY Aidan MMK 10:32.03
2 E THOMPSON George Nhants 11:38.93
3 F BRANT Ben Nun & H 12:12.48
100m Hurdles U17 Men A Wind +0.8 100m Hurdles U17 Men B Wind +0.8
1 d MCGARVIE Hamish MMK 14.25 3 1 dd HANSEN Torsten MMK 17.18
2 e ROPER Mackenzie Nhants 14.75 4
3 f BATES Stephen Nun & H 15.83
4 a MAYE Riordan Cov&L 16.32
400m Hurdles U17 Men A 400m Hurdles U17 Men B
1 a SISPAL Jai Cov&L 57.85 3 1 aa MAYE Riordan Cov&L 65.81
2 dd MCGARVIE Hamish MMK 63.08 2 d HANSEN Torsten MMK 66.58
3 e ROPER Mackenzie Nhants 66.99
1500m s/c U17 Men A
1 f BARBER Adam Nun & H 5:07.21
Long Jump U17 Men A Long Jump U17 Men B
1 B SANDERSON Alfie Dav 5.94 4 1 DD MCGARVIE Hamish MMK 4.85
2 E MAITLAND Jorel Nhants 5.94 4 2 AA NEALON Corey Cov&L 4.67
3 D AMPOFO Shawn MMK 5.82 4 3 EE RIBEIRO Guilherme Nhants 4.65
4 A SMITH Sam Cov&L 5.31
5 C ARYAN Sidki Leic 3.80
High Jump U17 Men A High Jump U17 Men B
1 F BATES Stephen Nun & H 1.75 4 1 EE WOODS Scott Nhants 1.60
2 E WILLIAMS Alfie Nhants 1.65 2 DD MURRAY Elliot MMK 1.40
3 D EMONIDES Emery MMK 1.60
Triple Jump U17 Men A Triple Jump U17 Men B
1 C ODEH Nahbi Leic 13.35 1 1 DD SMITH Oscar MMK 10.84
2 D AMPOFO Shawn MMK 11.86 4 2 EE ROPER Mackenzie Nhants x
3 E RIBEIRO Guilherme Nhants 11.12
4 A BOWER Jack Cov&L 11.04
Shot U17 Men A Shot U17 Men B
1 E DYRMISHI Chris Nhants 15.93 1 1 EE WILLIAMS Alfie Nhants 13.68 1
2 D FRITH James Alan MMK 13.25 2 2 AA SMITH Sam Cov&L 8.31
3 A ASHBOURNE Matthew Cov&L 10.77 4 3 DD PROCTOR Edward MMK 6.06
Discus U17 Men A Discus U17 Men B
1 D FRITH James Alan MMK 44.89 1 1 EE WILLIAMS Alfie Nhants 33.11 4
2 E DYRMISHI Chris Nhants 37.45 2 2 DD TUFFOUR Duaine MMK 19.86
3 C ODEH Nahbi Leic 21.21
4 AA SMALL Archie Cov&L 18.50
Hammer U17 Men A
1 AA SMALL Archie Cov&L 27.61
Javelin U17 Men A Javelin U17 Men B
1 F BATES Stephen Nun & H 38.20 1 D FRITH James Alan MMK 33.69
2 A ASHBOURNE Matthew Cov&L 37.85 2 AA JUSKEVICIUS Ignas Cov&L 31.85
3 DD TUFFOUR Duaine MMK 37.75 3 EE WILLIAMS Kit Nhants 18.78
4 E KONADU Michael Nhants 18.97
4 x 100m U17 Men A
1 a Cov&L ASHBOURNE Matthew BAFFOUR Stephen NEALON Corey SMITH Sam 45.57
2 e Nhants WILLIAMS Kit MAITLAND Pharell RIBEIRO Guilherme KONADU Michael 47.69
3 d MMK SMITH Kaya TUFFOUR Duaine HO George BAKER Ben 51.67
4 x 400m U17 Men A
1 a Cov&L HUGHES Liam VOLPE Remo SISPAL Jai CLISHAM Pierce 3:37.60
2 e Nhants MAYES Luca CHERRINGTON Isaac MCFADDEN Thomas WOODS Scott 3:56.30
3 d MMK MURPHY Aidan(61.8) GREEN Ben(58.7) HANSEN Torsten(68.0) SHARP Jack(58.0) 4:06.48
100m U17 Women A Wind +2.4 100m U17 Women B Wind +5.0
1 d ODUYEMI Moyin MMK 12.44 2 1 aa STARLING Nadine Cov&L 13.00 4
2 e SMITH Abigail Nhants 12.92 4 2 cc AGBUDE Juliana Leic 13.05 4
3 a KANDALA Catherine Cov&L 13.58 3 dd MMANGA Zaria MMK 13.05 4
4 c DJIEKAK Larisa Leic 13.67 4 ee SCOTT Katie Nhants 13.39
5 b HOBBS Robyn Dav 15.22
200m U17 Women A Wind +3.2 200m U17 Women B Wind +3.4
1 d ODUYEMI Moyin MMK 25.84 2 1 ee SMITH Abigail Nhants 27.52
2 a STARLING Nadine Cov&L 26.52 4 2 cc AGBUDE Juliana Leic 27.93
3 b MARTIN-EVANS Cleo Dav 26.66 4 3 dd MMANGA Zaria MMK 28.42
4 e TUTT Amelia Nhants 27.00 4
5 c DJIEKAK Larisa Leic 28.72
6 f ORAVECZ Lili Nun & H 30.47
300m U17 Women A 300m U17 Women B
1 a STARLING Jessica Cov&L 42.28 3 1 aa PATER Holly Cov&L 46.75
2 d UNDERWOOD Charlotte MMK 43.61 4 2 e RIPPON Isabelle Nhants 50.43
3 ee SMITH Abigail Nhants 45.89
4 b HOBBS Robyn Dav 51.14
5 f WALLIS Bethany Nun & H 51.46
800m U17 Women A 800m U17 Women B
1 d UNDERWOOD Charlotte MMK 2:25.00 4 1 dd STOCKTON Sophie MMK 2:36.34
2 a BENNETT Freya Cov&L 2:30.05 2 ee PALMER Megan Nhants 2:48.31
3 e WALKER Holly Nhants 2:42.39
1500m U17 Women A 1500m U17 Women B
1 f WALLIS Bethany Nun & H 5:13.55 1 E RIPPON Isabelle Nhants 5:57.03
2 D STOCKTON Sophie MMK 5:15.35
3 A CHERRY Rosie Cov&L 5:29.45
4 EE WALKER Holly Nhants 5:44.28
3000m U17 Women A
1 e HAYNES Isobel Nhants 13:57.60
80m Hurdles U17 Women A Wind +3.3
1 e TUTT Amelia Nhants 11.62 1
2 b MARTIN-EVANS Cleo Dav 12.08 2
3 a MCCUNN GEORGINA Cov&L 12.35 3
4 d AGBEREMI Lateefah MMK 12.65 4
300m Hurdles U17 Women A 300m Hurdles U17 Women B
1 e TUTT Amelia Nhants 50.27 1 ee PALMER Megan Nhants 57.41
2 d SOMAN Mia Lauren MMK 53.77
1500m s/c U17 Women A
1 d KING Imogen MMK 5:30.07 3
2 A LOVETT Emily Cov&L 5:58.43 4
Long Jump U17 Women A Long Jump U17 Women B
1 B MARTIN-EVANS Cleo Dav 5.80 1 1 C AGBUDE Juliana Leic 4.43
2 E WATFORD Ella Nhants 5.19 3 2 DD SOMAN Mia Lauren MMK 4.21
3 D AGBEREMI Lateefah MMK 5.03 4 3 EE LOVELL Daisy Nhants 3.89
4 CC THOMAS Thana Leic 4.56
5 A MCCUNN GEORGINA Cov&L 4.30
6 F ORAVECZ Lili Nun & H 4.18
High Jump U17 Women A High Jump U17 Women B
1 E WATFORD Ella Nhants 1.58 1 EE PALMER Megan Nhants 1.48
2 A BENNETT Freya Cov&L 1.40
3 F WALLIS Bethany Nun & H 1.35
Triple Jump U17 Women A Triple Jump U17 Women B
1 D AGBEREMI Lateefah MMK 11.23 1 1 EE LOVELL Daisy Nhants 8.78
2 E WATFORD Ella Nhants 10.86 1 2 AA PATER Holly Cov&L X
3 C DJIEKAK Larisa Leic 9.67 4
4 A MCCUNN GEORGINA Cov&L 9.50 4
Pole Vault U17 Women A
1 F ORAVECZ Lili Nun & H 2.50
2= D SOMAN Mia Lauren MMK 2.30
2= A CLARKE Alys Cov&L 2.30
Shot U17 Women A Shot U17 Women B
1 E ZAKELYTE Auguste Nhants 11.44 2 1 DD DIAZ DE LA FUENTE Sara MMK 8.98
2 A CLARKE Alys Cov&L 9.91 4 2 AA 0 Cov&L 8.94
3 D MOFFAT Lara MMK 9.73 4 3 EE FLETCHER Stephanie Nhants 7.09
4 C WILKINSON Natasha Leic 4.99
Discus U17 Women A Discus U17 Women B
1 E ZAKELYTE Auguste Nhants 36.74 1 1 DD MOYLES Hannah MMK 19.98
2 D MOFFAT Lara MMK 27.85 4 2 EE FLETCHER Stephanie Nhants 17.62
3 A PARKER Jessica Cov&L 17.76
4 C WILKINSON Natasha Leic 11.63
Hammer U17 Women A Hammer U17 Women B
1 D MOFFAT Lara MMK 51.18 2 1 A CLARKE Lily Cov&L 27.25
2 E ZAKELYTE Auguste Nhants 31.22 4 2 DD DURAND Eva MMK 23.09
3 AA PARKER Jessica Cov&L 27.72
Javelin U17 Women A Javelin U17 Women B
1 D DURAND Eva MMK 41.37 1 1 DD DIAZ DE LA FUENTE Sara MMK 25.41
2 A MITCHELL Lydia Cov&L 31.15 4 2 CC THOMAS Thana Leic 19.88
3 C WILKINSON Natasha Leic 22.90 3 E PAYNE Niamh Nhants x
4 EE PONTING Tegan-Marie Nhants 20.42
4 x 100m U17 Women A
1 d MMK ODUYEMI Moyin MMANGA Zaria LAGO Deborah HODGKINSON Margot 52.09
2 a Cov&L KANDALA Catherine DEMANOU Louise-beverley BATES Holly MCCUNN GEORGINA 54.00
3 c Leic DJIEKAK Larisa THOMAS Thana CHLOE Logan-watson AGBUDE Juliana DQ
4 x 300m U17 Women A
1 a Cov&L STARLING Jessica STARLING Nadine BATES Holly PATER Holly 2:59.98
2 d MMK STOCKTON Sophie SOMAN Mia Lauren MOULD Jessica AGBEREMI Lateefah 3:08.94
Nonscoring
Coventry + Leamington Perf W/S Coventry + Leamington Perf W/S
17 BOWER Jack X 400m 57.53 29 DIXON Amy 100m 13.97 +5.6
18 SMITH Sam X 100m 12.32 +2.4 30 DEMANOU Louise-beverley X 200m 28.95 +3.4
30 DEMANOU Louise-beverley X 100m 13.77 +5.6
31 DIXON Amy 200m 30.20 +3.4
Marshall Milton Keynes AC Perf W/S Marshall Milton Keynes AC Perf W/S
4 20 MBOFANA George 100m 12.36 +2.4 32 HODGKINSON Margot X 100m 13.82 +5.6
21 BLACK Daniel X 100m 12.32 +2.4 32 HODGKINSON Margot X 200m 29.34 +3.4
23 SMITH Kaya X 100m 11.72 +2.4 34 SMITH Alys Lottie Amelia X Discus 18.27
24 MARTIN Maxwell X 100m 12.00 +2.4 34 SMITH Alys Lottie Amelia X 800m 3:08.93
Northampton AC Perf W/S
5 25 CORBETT Michael X 1500m 5:21.41