MK 5000 PB Special - Milton Keynes - 27 July 2019
Race 1
1 70 Simon Tootell Wootton Road Runners M40 18:15.89 PB
2 388 Alfie Blaber Marshall Milton Keynes AC M20 18:56.57 PB
3 26 William Willmott Ampthill & Flitwick Flyers M40 19:02.12 PB
4 29 Julia Wedmore Herne Hill Harriers FS 19:11.21 PB
5 22 Nick White Watford Harriers M45 19:12.95 PB
6 20 Matthew Gilbert Leighton Fun Runners M40 19:15.09 PB
7 30 Anne Kenchington Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 19:15.50 PB
8 387 Kana Akimoto Mornington Chasers M35 19:34.29 PB
9 47 Robert Dowse Birmingham Running Athletics & Triathlon Club MS 19:39.38
10 23 Eloise Lee Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 19:43.69 PB
11 17 Rachel Farquhar Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 19:48.68 PB
12 13 Tony Welsh Redway Runners M35 20:05.97 PB
13 24 Jordan Folk Southampton Athletic Club FS 20:08.40 PB
14 21 Amy Balaam Bure Valley Harriers F35 20:11.00
15 16 Kevin Hughes Vegan Runners UK M40 20:20.40 PB
16 14 Philip Beighton Run Through M35 20:24.39 PB
17 5 Phil Mercer Gade Valley Harriers M40 20:25.32 PB
18 3 Natasha Baker Marshall Milton Keynes AC FS 20:36.80 PB
19 1 Phillip Cleverley Redway Runners M35 20:42.55 PB
20 9 Chris Newnham Ampthill & Flitwick Flyers M55 20:59.16 PB
21 8 Jessica Anstee Ampthill & Flitwick Flyers F35 21:04.39
22 7 Alan Burgess Vegan Runners UK M60 21:14.06 PB
23 6 Laura Marsh Bedford Harriers AC F45 21:57.78 PB
24 4 Maree Jesson Wootton Road Runners F45 22:18.09 PB
Race 2
1 60 Christopher Burrows Birmingham Running Athletics & Triathlon Club MS 17:25.83 PB
2 52 Oliver Jones Northbrook Athletic Club MS 17:28.31 PB
3 46 Jenny Roberts Wycombe Phoenix Harriers & AC FS 17:43.72 PB
4 50 Ian Hirth St Albans Striders M40 18:02.96 PB
5 61 Kris Whitmore Fetch Everyone M40 18:04.35 PB
6 18 Laura Street Wycombe Phoenix Harriers & AC F35 18:13.97 PB
7 59 Steve Sharples Leighton Buzzard Athletic Club M55 18:20.10 PB
8 55 Damian Cartland Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M45 18:24.64 PB
9 48 Clark Lawson Cheltenham and County Harriers M35 18:28.71 PB
10 53 Neville Rowles Redway Runners M50 18:30.49 PB
11 31 Sabrina Crothall Vegan Runners UK FS 18:39.37 PB
12 45 Charlotte Ragan Basingstoke & Mid Hants AC FS 18:40.85 PB
13 34 Georgina Wiley Kent AC FS 18:42.02 PB
14 44 Autumn Hales Bure Valley Harriers FS 18:48.93 PB
15 35 Karen Murphy Barnet & District AC F50 18:52.89 PB
16 57 Simon Kirschner-Heavens Marshall Milton Keynes AC M35 19:00.40
17 42 Alice Wright Vale of Aylesbury AC FS 19:01.53
18 36 Rachel See Cheltenham and County Harriers FS 19:03.95
19 43 Daniel Green Leighton Fun Runners M40 19:07.64 PB
20 33 Gavin Nicholson Ampthill & Flitwick Flyers M40 19:11.48 PB
21 37 Badar Al Raisi Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC MS 19:15.30
Race 3
1 68 James Edgerton Cambridge University Hare and Hounds Club MS 15:57.40 PB
2 25 Dylan Jannetta Marshall Milton Keynes AC MS 16:57.83 PB
3 94 Gary Salmon Clapham Chasers MS 17:03.68 PB
4 77 Simon Pilcher Isle of Wight RR AC M35 17:06.17 PB
5 396 Caroline Hoyte Arena 80 F45 17:09.08
6 91 Omar Saeed Kings Heath RC - The Lions MS 17:28.29 PB
7 80 Johanna O’Regan St Neots Riverside Runners F35 17:32.17 PB
8 75 Steve Linton Cheltenham and County Harriers M45 17:34.11 PB
9 97 Lee Murphy Ampthill & Flitwick Flyers MS 17:35.96 PB
10 83 Faith Viney Bure Valley Harriers FS 17:36.40 PB
11 73 James Bell Leighton Buzzard Athletic Club M50 17:40.12 PB
12 71 Becky Hair Cambridge & Coleridge AC FS 17:41.41 PB
13 84 Jenny James Guernsey AC F35 17:42.63 PB
14 88 Clare Elms Dulwich Runners AC F55 17:42.99
15 74 Matthew Stone Bure Valley Harriers M45 17:45.64 PB
16 82 Ben Munns Redway Runners MS 17:48.83 PB
17 72 Matt Lambourne Cheltenham and County Harriers MS 18:02.93
18 86 Neil Catchlove Lordshill Road Runners M40 18:11.57
19 38 Alice Ritchie Marshall Milton Keynes AC FS 18:14.01 PB
20 66 Sarah Winstone Southampton Athletic Club FS 18:14.32 PB
21 63 Will Eastman Leighton Buzzard Athletic Club MS 18:18.81 PB
22 64 Damian Pharoah Northbrook Athletic Club M40 18:34.82 PB
23 65 Laura McCarthy Guernsey AC FS 19:08.34
Race 4
1 393 Luke Sheppard Worcester AC MS 16:23.83 PB
2 109 Rob Elmore Leighton Buzzard Athletic Club M35 16:26.77
3 106 Sean Pinney Redway Runners MS 16:28.53 PB
4 115 Gary Blaber Marshall Milton Keynes AC M45 16:29.98 PB
5 110 Christian Gillman Guernsey AC M35 16:44.51 PB
6 69 Paul Gilbert Wycombe Phoenix Harriers & AC M45 16:47.14 PB
7 130 Sathiyan Sivathas Queen's Park Harriers MS 16:49.43 PB
8 128 Stuart Lumsden Northbrook Athletic Club MS 16:49.84 PB
9 133 Paul Jolliffe Kings Heath RC - The Lions MS 16:50.92 PB
10 113 Nick Mann Guernsey AC M35 16:50.97 PB
11 121 Carl Tucker Buckingham & Stowe RC MS 16:53.26 PB
12 92 Akira Anzai-Jackson Ealing Southall & Middlesex AC MS 17:00.95 PB
13 114 Chloe Sharp Central Park Athletics FS 17:02.03 PB
14 117 Ben Stratford Dacorum & Tring AC M35 17:05.60 PB
15 98 Dean Childs Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 17:12.73 PB
16 129 Stuart Read Leighton Buzzard Athletic Club M35 17:13.62
17 118 Bethanie Murray Oxford University AC FS 17:16.45
18 78 Peter Ball Bromsgrove and Redditch MS 17:17.14 PB
19 93 Christopher Finister Marshall Milton Keynes AC M45 17:19.04 PB
20 104 Elle Roche Marshall Milton Keynes AC FS 17:25.06 PB
21 399 Phoebe Anderson Herne Hill Harriers F20 17:31.61 PB
22 108 Adam Bayliss Oxford City AC MS 17:34.30 PB
23 105 Molly Browne Birmingham Running Athletics & Triathlon Club FS 17:49.62
24 102 Andrew McArthur Guernsey AC MS 17:51.67 PB
25 122 Georgia Campbell Jarrow & Hebburn AC FS 18:07.39
Race 5
1 152 Matt Kitching Queen's Park Harriers MS 16:09.08 PB
2 138 Cameron Sharp Central Park Athletics M20 16:09.38 PB
3 139 Jack Pocock Marshall Milton Keynes AC MS 16:15.56 PB
4 171 Steven Dunsby Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 16:20.51
5 150 Stuart Hansell Fetch Everyone MS 16:22.71 PB
6 172 Peter Mackrell Leighton Buzzard Athletic Club M35 16:23.01 PB
7 153 Abayomi Adedimeji Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 16:26.63 PB
8 144 Joe Godwood Witney Road Runners MS 16:26.95 PB
9 179 Mark Vaughan North Herts Road Runners M45 16:28.05
10 165 Thomas Wackett Garden City Runners MS 16:30.07 PB
11 120 James Olliffe Brackley and District RC MS 16:31.64 PB
12 145 Mark Palser Marshall Milton Keynes AC M35 16:32.03
13 156 Stewart Overton North Herts Road Runners M35 16:33.17 PB
14 154 James Gillanders Serpentine RC M40 16:34.79
15 146 Jake Brougham Ryde Harriers MS 16:38.34 PB
16 134 Mark Appleton Bromsgrove and Redditch MS 16:39.36 PB
17 148 Sean Wilson Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 16:41.98 PB
18 173 Robert Ragotte Oxford University Cross-Country Club MS 16:42.27
19 136 Stephen Herring Marshall Milton Keynes AC M50 16:42.59
20 142 Athanasios Tsolakis Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M40 16:46.26 PB
21 141 William Shippin UKnetrunner.co.UK MS 16:46.74 PB
22 170 Will Morris Barnet & District AC MS 16:47.52
23 161 Ben Upjohn Oxford City AC MS 16:56.40 PB
24 132 Jonathan Moscrop Serpentine RC M45 17:05.27
25 174 Simon Barnaby Marshall Milton Keynes AC MS 17:10.27 PB
26 177 Simon Partridge Bure Valley Harriers M35 17:28.78
27 147 Robert Knight South London Harriers MS 17:41.04
Race 6
1 185 Richard Slade Chiltern Harriers AC MS 15:45.07 PB
2 195 Peter Miller Haverhill Running Club MS 15:45.88 PB
3 193 Bryn Reynolds Herne Hill Harriers MS 15:47.43
4 186 Findlay Dyer Wycombe Phoenix Harriers & AC M20 15:50.61 PB
5 202 Chris Booth Cheltenham and County Harriers MS 15:51.47 PB
6 216 David Aubrey Cheltenham and County Harriers MS 15:51.72 PB
7 166 Stephen Fabes Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC M35 15:52.69 PB
8 203 Joseph Woods Blyth Running Club MS 15:56.01 PB
9 199 Will Cullen South London Harriers MS 16:00.49 PB
10 192 Nathan Pask North Herts Road Runners M40 16:00.68 PB
11 225 Ian Wood Marshall Milton Keynes AC M35 16:03.35 PB
12 215 Andrew Leach North Herts Road Runners M55 16:04.17
13 196 Craig Sharp Central Park Athletics M45 16:04.48 PB
14 194 James Priest Guernsey AC MS 16:06.42 PB
15 205 Joel Wiles South London Harriers M35 16:07.34
16 240 Eliot Taylor Cheltenham and County Harriers MS 16:07.68
17 207 Richard Jones Eastbourne Rovers AC MS 16:07.79
18 219 Daniel Galpin Guernsey AC MS 16:09.83
19 175 Sion Lewis London Heathside M35 16:11.29 PB
20 187 Oliver Garner The Stragglers Running Club MS 16:11.93 PB
21 183 Jordan Simmons Rugby & Northampton AC MS 16:13.37 PB
22 218 James Bingham Cheltenham and County Harriers M40 16:16.65 PB
23 200 Leon Foster Leeds City Athletic Club M35 16:22.06
24 210 Craig Emmerson Bedford & County AC MS 16:26.62
25 182 Ben Findlay Windsor Slough Eton & Hounslow AC MS 16:27.47 PB
26 198 Luke Ingram Owls AC MS 16:46.62
Race 7
1 226 Kieran Gilfedder Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 15:08.93 PB
2 245 Aaron Pritchard Team Bath Athletic Club MS 15:18.51 PB
3 251 Samuel Oliver Coyne City of Norwich AC MS 15:19.72 PB
4 256 Haydn Arnall Rugby & Northampton AC MS 15:22.92 PB
5 250 Benjamin Douglas Leeds City Athletic Club MS 15:23.33 PB
6 252 Charlie Jones Cheltenham and County Harriers MS 15:27.10 PB
7 189 Joe Branch Wycombe Phoenix Harriers & AC MS 15:27.39 PB
8 237 Richard Dare Cheltenham and County Harriers M35 15:28.00 PB
9 259 Daniel Woodgate Marshall Milton Keynes AC MS 15:28.59
10 244 Alistair McDonnell Rugby & Northampton AC MS 15:29.35 PB
11 220 Mark Ince Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M40 15:30.36 PB
12 233 James Hancock Sutton & District AC MS 15:30.63 PB
13 242 Adam Millbery London City Athletics Club MS 15:31.48 PB
14 257 David Hudson BRJ Run and Tri M35 15:32.92 PB
15 391 Steve Gardner Belgrave Harriers MS 15:38.74 PB
16 214 Graham Jones Marshall Milton Keynes AC MS 15:39.16 PB
17 222 Thomas Webb North Herts Road Runners MS 15:44.53 PB
18 239 Javier Fontaneda Spain M55 15:46.79
19 234 Ryan Marc Davidson Bure Valley Harriers MS 15:54.94 PB
20 243 Simon Coombes Herne Hill Harriers M45 15:55.71
21 236 Gary Pelosi Barnet & District AC MS 15:57.24 PB
22 232 Andres Chau Highgate Harriers MS 15:57.92
23 224 Alex Penfold Croydon Harriers MS 15:59.32
24 229 Kieran White Hercules Wimbledon AC M40 16:07.00
25 281 Steve Tuttle Marshall Milton Keynes AC MS 16:33.12
Race 8
1 279 Will Green Serpentine RC M40 14:48.36 PB
2 248 James Tuttle Marshall Milton Keynes AC MS 14:55.33 PB
3 271 Tim Harris Ampthill & Flitwick Flyers M35 15:02.98 PB
4 288 Mick Hill Leeds City Athletic Club M40 15:03.91
5 267 Joe Morrow Oxford University AC MS 15:04.23 PB
6 292 Alex Lee Cheltenham and County Harriers M35 15:08.05 PB
7 282 Patrick Roddy Thames Hare & Hounds MS 15:08.50 PB
8 277 Angus Holford Woodford Green AC with Essex Ladies MS 15:08.66 PB
9 274 Chris Powner Winchester M35 15:15.51
10 276 Daniel Robinson Birmingham Running Athletics & Triathlon Club M35 15:15.81 PB
11 398 Chris Thomas Thames Valley Harriers MS 15:15.99 PB
12 280 Matt Welsh Belgrave Harriers MS 15:18.11 PB
13 283 Richard de-Camps Cheltenham and County Harriers MS 15:19.97
14 326 Alex Bellew Leeds City Athletic Club MS 15:21.31
15 255 William Gardner Rugby & Northampton AC MS 15:22.19 PB
16 275 Alex Davy Leeds City Athletic Club MS 15:23.52
17 272 Elliot Hind Marshall Milton Keynes AC MS 15:24.78
18 290 Kirk Smith Milton Keynes Distance Project MS 15:30.68
19 389 Matt Lockyer Leeds City Athletic Club M35 15:37.95 PB
20 260 Matthew Sharp Hercules Wimbledon AC M40 15:38.56
21 390 Michael Channing Bedford & County AC MS 15:38.58 PB
22 262 Xavier Gruot Hercules Wimbledon AC M35 15:40.21
23 269 Joe Connors Yate & District AC MS 15:52.16
24 266 Henry Murdoch Highgate Harriers MS 16:08.43
25 263 Robert Paul Hickman Marshall Milton Keynes AC M20 16:34.32 PB
Race 9
1 384 James Coxon Kingston AC And Poly Harriers MS 14:39.44 PB
2 246 Alexander Bruce-Littlewood Blackheath and Bromley Harriers MS 14:41.93
3 303 Dominic James Cheltenham and County Harriers MS 14:42.29 PB
4 382 William Cork Brighton & Hove AC MS 14:44.53 PB
5 333 Paul Mizon Marshall Milton Keynes AC MS 14:47.76 PB
6 311 George Watson Cheltenham and County Harriers MS 14:49.11 PB
7 392 Ahmed Abdulle Ilford  MS 14:49.77 PB
8 313 Jim Allchin Kent AC MS 14:50.27 PB
9 301 George Dollner Guildford & Godalming AC MS 14:55.41 PB
10 295 Ben Brewster Southampton Athletic Club MS 14:56.12 PB
11 296 Jonathan Janes Bedford & County AC MS 14:56.57 PB
12 314 Paul Aste Cambridge & Coleridge AC MS 14:59.95
13 383 Nick Dewar Australia MS 15:08.34
14 293 Oliver Way Ealing Southall & Middlesex AC MS 15:14.51 PB
15 317 Fergal Smithwick Highgate Harriers MS 15:16.61
16 297 Jonathan Carter Tipton Harriers M35 15:16.94
17 284 Jack Eykelbosch Edinburgh University Hare & Hounds MS 15:24.69 PB
18 300 Shaun Smith Aldershot, Farnham & District MS 15:30.53
19 395 Jonny Earl Hercules Wimbledon AC MS 15:33.99
Race 10
1 335 Stephen Ferroni Brighton & Hove AC MS 14:20.95 PB
2 316 Josh Carr Thames Hare & Hounds MS 14:26.13 PB
3 342 Ryan Thomson Cambuslang Harriers MS 14:27.69 PB
4 340 Jack Millar Bristol and West AC MS 14:29.15 PB
5 308 Andrew Fyfe Belgrave Harriers MS 14:31.11 PB
6 344 Logan Smith City of Norwich AC MS 14:31.39 PB
7 343 Matt Bray Bedford & County AC MS 14:34.37 PB
8 320 Matthew Revier Southampton Athletic Club MS 14:38.47 PB
9 330 Joshua Schofield Blackheath and Bromley Harriers MS 14:39.48 PB
10 347 Alex Pointon Aldershot, Farnham & District MS 14:39.68
11 310 Philip Sewell Aldershot, Farnham & District MS 14:39.90
12 339 Jordan Weaver Kent AC MS 14:41.79
13 332 George Wheeler Milton Keynes Distance Project MS 14:42.11 PB
14 334 Harry Allen Bristol and West AC MS 14:43.77 PB
15 341 Jonathan Poole Serpentine RC M35 14:44.01
16 327 Alex Crossland Highgate Harriers MS 14:45.27 PB
17 328 Josh Lunn Bedford & County AC MS 14:48.94
18 345 Lloyd Kempson Cambridge & Coleridge AC MS 14:53.57
19 322 Ben Spratling City of Norwich AC MS 14:57.07 PB
20 338 Ben Nagy Barnet & District AC MS 15:00.10
21 336 Alexander Bampton Highgate Harriers MS 15:02.86 PB
22 324 Luke Cotter Oxford University Cross-Country Club MS 15:05.32 PB
23 346 David Long Bournemouth AC MS 15:09.18
24 318 Mohamed Hashi Ealing Southall & Middlesex AC MS 15:23.24
Race 11 - EA Championship
1 258 Jessica Judd Blackburn Harriers & AC FS 15:37.38
2 197 Louise Small Aldershot, Farnham & District FS 15:48.39
3 217 Nicole Taylor Tonbridge AC FS 15:49.25 PB
4 163 Dani Chattenton Milton Keynes Distance Project FS 15:53.25 PB
5 231 Jennifer Nesbitt Cardiff Athletics FS 15:57.55
6 212 Hayley Carruthers Birchfield Harriers FS 16:00.00 PB
7 241 Claire Duck Leeds City Athletic Club FS 16:06.02
8 230 Mhairi Maclennan Morpeth Harriers & AC FS 16:10.23
9 211 Rebecca Murray Bedford & County AC FS 16:18.54
10 178 Elinor Kirk Swansea Harriers F35 16:20.46
11 125 Hannah Irwin Guildford & Godalming AC FS 16:24.31 PB
12 201 Lucy Reid Tonbridge AC FS 16:30.40
13 162 Hannah Viner Highgate Harriers FS 16:39.16
14 158 Laura Gent Aldershot, Farnham & District FS 16:42.20 PB
15 137 Sophie Cowper Rotherham Harriers and AC FS 17:09.43
16 159 Sarah Mercier Guernsey AC FS 17:13.27
17 119 Tara Bage Brighton Phoenix FS 17:58.28 PB
Race 12 - EA Championship
1 394 Ben Bradley Aldershot, Farnham & District MS 13:57.33 PB
2 370 Mohamed Mohamed Hillingdon AC MS 13:57.84
3 364 John Sanderson Guildford & Godalming AC MS 13:58.73 PB
4 375 Adam Hickey Southend on Sea AC MS 13:58.76
5 378 Callan Moody Serpentine RC MS 13:59.36 PB
6 374 Jack Gray Cambridge & Coleridge AC MS 14:02.37 PB
7 368 Owen Hind Kent AC MS 14:02.56
8 380 Dominic Brown Tonbridge AC MS 14:06.22 PB
9 363 Phillip Crout Cambridge University AC MS 14:06.86
10 349 Abdishakur Abdulle Hillingdon AC MS 14:07.97 PB
11 359 Robert Warner Blackburn Harriers & AC MS 14:08.54 PB
12 371 Jake Shelley Shaftesbury Barnet Harriers MS 14:09.78
13 351 Omar Ahmed Birchfield Harriers MS 14:15.06 PB
14 361 Jonathan Escalante-Phillips Cambridge & Coleridge AC MS 14:16.88
15 369 Joshua Grace Aldershot, Farnham & District MS 14:21.11
16 348 Daniel Mulryan Thames Valley Harriers MS 14:26.06 PB
17 362 Paul Navesey Crawley AC MS 14:29.54 PB
18 352 William Ryle-Hodges Shaftesbury Barnet Harriers MS 14:40.60
19 360 Jonathan Cornish Hercules Wimbledon AC MS 14:42.30 PB
20 379 Nicholas Torry Serpentine RC M40 14:43.72
21 356 Norman Shreeve Cambridge & Coleridge AC MS 14:44.34
22 354 Oliver Barbaresi Thames Valley Harriers M20 14:50.53
23 358 Chris Rainsford Highgate Harriers MS 14:55.55
24 355 Matthew Crehan Wigan & District H & AC MS 15:05.27