The 54th Wolverton 5 mile Race at Willen Lake - Sunday 25 November 2018
Pos M/F Cat No. Cat Club Gun Chip Bucks EMAC
1 1 1 Matt Bergin 2 MS Bedford & County AC 24:28 24:27
2 2 2 Kevin Seaward 1 MS Cardiff AAC 24:32 24:31
3 3 3 Alex Bampton 207 MS Cheltenham and County Harriers 24:45 24:43 BucksM1
4 4 4 Josh Lunn 259 MS Bedford & County AC 24:56 24:54
5 5 5 Danny Hallam 168 MS Wreake & Soar Valley 25:02 24:59
6 6 6 James Bellward 225 MS RAF Athletics 25:32 25:31
7 7 7 Paul Mizon 8 MS Marshall Milton Keynes AC 25:34 25:32 BucksM2
8 8 8 Sam Winters 5 MS Marshall Milton Keynes AC 25:41 25:40 BucksM3
9 9 9 Damian Nevins 280 MS Harrow AC 25:46 25:44
10 10 10 Nick Samuels 182 MS Sale Harriers Manchester 25:47 25:45
11 11 11 Graham Jones 12 MS Marshall Milton Keynes AC 26:27 26:25 Bucks
12 12 12 James Tuttle 10 MS Marshall Milton Keynes AC 26:30 26:27 Bucks
13 13 13 Jamie Short 206 MS Leicester Coritanian AC 26:35 26:33
14 14 14 Michael Channing 305 MS Bedford & County AC 26:37 26:34
15 15 15 Oliver Saville 266 MS Bedford & County AC 26:39 26:37
16 16 16 Tom Comerford 7 MS Marshall Milton Keynes AC 26:41 26:39 Bucks
17 17 17 Mark Hill 270 MS Rugby & Northampton AC 26:50 26:50
18 18 1 Jeff Prest 245 M45 Trafford Athletic Club 26:51 26:48
19 19 18 Charlie May 169 MS Vale of Aylesbury AC 27:09 27:07 Bucks
20 20 19 Samuel Coyne 213 MS Bure Valley Harriers 27:19 27:18
21 21 20 Ryan Faulkner 128 MS Reading AC 27:25 27:23
22 22 2 James Repper 288 M45 Chiltern Harriers AC 27:26 27:23 BucksMV1
23 23 21 Craig Emmerson 291 MS Bedford & County AC 27:26 27:23
24 24 22 Namir Batavia 304 MS Coventry Godiva 27:47 27:44
25 25 1 Jed Noblett 317 M20 Luton AC 27:53 27:51
26 26 23 Ewan Forsythe 283 MS Marshall Milton Keynes AC 27:57 27:54 Bucks
27 27 24 Mark Barry 272 M35 Huntingdonshire AC 28:02 28:00 EMAC
28 28 25 Ian Wood 16 M35 Marshall Milton Keynes AC 28:05 28:00 Bucks EMAC
29 29 26 Darren Matthews 275 MS Huntingdonshire AC 28:06 28:02
30 30 3 Paul Halford 218 M45 Werrington Joggers 28:07 28:03
31 31 27 Matthew Lewis 303 MS Luton AC 28:07 28:06
32 32 28 Mark Palser 319 MS Marshall Milton Keynes AC 28:17 28:14
33 33 4 Gary Blaber 32 M45 Marshall Milton Keynes AC 28:25 28:21 BucksMV2 EMAC
34 34 29 Chris George 64 MS Leighton Buzzard AC 28:28 28:24
35 35 30 Daniel Hurley 149 MS Lichfield Running Club 28:36 28:29
36 36 31 Chris Jones 234 MS Harrow AC 28:44 28:40
37 37 32 James Olliffe 152 MS Buckingham & Stowe RC 28:47 28:39 Bucks
38 38 33 Stuart Read 91 MS Leighton Buzzard AC 28:55 28:51 Bucks
39 39 1 Chris Cooke 177 M55 Saint Edmund Pacers 29:01 28:57 EMAC
40 1 1 Alice Burgin 164 FS Bedford & County AC 29:05 29:01
41 40 1 Martyn Summerfield 308 M50 Vale of Aylesbury AC 29:22 29:17 BucksMV3
42 41 5 Rod McKee 175 M45 Huntingdonshire AC 29:30 29:25
43 42 34 Andrew Kirschner 25 M35 Marshall Milton Keynes AC 29:32 29:27 Bucks EMAC
44 43 1 Paul Gregory 279 M60 Vale of Aylesbury AC 29:33 29:30 Bucks
45 44 6 James Bell 223 M45 Leighton Buzzard AC 29:34 29:27
46 45 1 Dermot Martin 95 M40 Bearbrook Running Club 29:54 29:50 Bucks
47 46 2 Jeff Lucas 185 M40 Werrington Joggers 29:54 29:49 EMAC
48 47 3 Stuart Haycroft 51 M40 Fairlands Valley Spartans 30:07 30:04
49 48 35 Lloyd Cross 85 MS Shenley Striders 30:07 30:01
50 2 1 Sophie Delderfield 254 F35 Vale of Aylesbury AC 30:09 30:04 BucksF1/FV1
51 49 36 William Shippin 194 MS UKnetrunner.co.uk 30:21 30:17
52 50 37 Peter Norris 265 MS Harrow AC 30:23 30:18 Bucks
53 51 1 David Cox 170 M65 Woodford Green AC 30:25 30:21
54 52 2 John Skelton 42 M65 Marshall Milton Keynes AC 30:26 30:21 Bucks EMAC
55 53 7 Richard Hodge 262 M45 Northbrook Athletic Club 30:28 30:28
56 54 38 Kevin Tustain 269 MS Brackley and District RC 30:28 30:24
57 55 2 Steve Wells 302 M55 Stevenage Striders 30:29 30:26
58 56 39 Tom Inchley 310 MS Leighton Buzzard AC 30:39 30:32
59 57 40 Tom Hayman 4 MS Marshall Milton Keynes AC 30:40 30:32 Bucks
60 58 2 Ian Van Lokven 33 M60 Marshall Milton Keynes AC 30:48 30:44 Bucks
61 59 3 Jonathan Haynes 132 M60 Bishops Stortford RC 30:55 30:49 EMAC
62 60 2 Andy Pacey 277 M50 Silson AC 30:57 30:52
63 61 41 Alan Wilson 126 MS 30:59 30:52
64 3 2 Johanna Sharples 71 FS Leighton Buzzard AC 31:00 30:56
65 62 4 Damian Pharoah 221 M40 Northbrook Athletic Club 31:06 31:00
66 63 42 Sam Dear 67 MS Leighton Buzzard AC 31:14 31:08
67 64 8 Roger Seed 316 M45 Vale of Aylesbury AC 31:20 31:09
68 65 9 Jason Brunt 83 M45 Norfolk Gazelles AC 31:26 31:20
69 66 4 Pete Crockford 70 M60 London Heathside 31:27 31:23
70 4 1 Nicki Nealon 217 F50 Huncote Harriers 31:31 31:28
71 67 3 Tony Daglish 314 M50 Redway Runners 31:33 31:26
72 68 10 Mike Wheeler 273 M45 Northbrook Athletic Club 31:36 31:32
73 69 3 Steve Paul 54 M55 Eastern Masters AC 31:47 31:39 EMAC
74 70 11 Matthew Brooks 93 M45 Leighton Buzzard AC 31:48 31:42
75 71 5 Ian Pheasey 20 M40 Marshall Milton Keynes AC 31:55 31:55 Bucks
76 72 4 Neville Rowles 159 M50 Redway Runners 31:58 31:52 Bucks EMAC
77 73 4 Rob Sheen 73 M55 Leicester Coritanian AC 31:59 31:53
78 74 43 Nick Lobb 229 MS 32:00 31:54 Bucks
79 75 5 Simon Gurney 88 M50 Shenley Striders 32:02 31:52 Bucks
80 76 44 Ben Tweed 150 MS Buckingham & Stowe RC 32:04 31:56
81 77 45 Jake Evans 107 MS 32:09 32:04
82 78 5 Nick Pacey 255 M55 Silson AC 32:11 32:11
83 79 12 Warren Rose 196 M45 Leighton Buzzard AC 32:25 32:18 EMAC
84 80 46 Andy Sealey 76 MS Shenley Striders 32:38 32:28 Bucks
85 5 3 Katie Tucker 79 FS Redway Runners 32:57 32:51
86 81 47 James Down 80 MS Redway Runners 32:59 32:54
87 82 6 Simon Wharton 188 M50 Victoria Park Harriers 33:07 33:03 EMAC
88 83 5 John Chapman 306 M60 Stopsley Striders 33:17 33:10 EMAC
89 84 6 Chris Rawson 246 M40 Hinckley Running Club 33:20 33:16 EMAC
90 85 7 Mark Baker 249 M50 Northbrook Athletic Club 33:25 33:22
91 86 6 David Bowker 106 M60 Fairlands Valley Spartans 33:27 33:18
92 6 4 Autumn Hales 27 FS Bure Valley Harriers 33:49 33:41 BucksF2
93 87 48 Manuel Cuenca Vela 243 MS 33:50 33:33
94 88 6 Ken Woods 157 M55 Olney Runners AC 33:52 33:42 Bucks EMAC
95 89 7 Jeff Woods 158 M55 33:56 33:45 Bucks EMAC
96 90 13 Alex Green 230 M45 Redway Runners 33:56 33:45
97 7 1 Christine Anthony 231 F55 West Suffolk AC 34:00 33:53 EMAC
98 91 7 Ian Hewitt 271 M40 34:00 33:52
99 8 5 Siobhan Dyer 28 FS Marshall Milton Keynes AC 34:02 33:52
100 9 2 Charlotte Steptoe 236 F35 Vale of Aylesbury AC 34:04 34:04 BucksF3/FV2 EMAC
101 10 6 Tanya Cronin 286 FS Buckingham & Stowe RC 34:15 34:07 Bucks
102 92 7 Paul Wilkerson 281 M60 Bedford & County AC 34:16 34:08 EMAC
103 93 14 Nik Edwards 274 M45 Shenley Striders 34:20 34:13 Bucks EMAC
104 11 3 Laura Brine 203 F35 Leighton Buzzard AC 34:21 34:13 BucksFV3 EMAC
105 94 2 Alfie Blaber 311 M20 Leighton Buzzard AC 34:22 34:14
106 12 7 Kelly Crawford 173 FS Huntingdonshire AC 34:34 34:25
107 95 8 Gavin Osborn 156 M40 St Neots Riverside Runners 34:51 34:46 EMAC
108 96 49 Alan Desmond 104 MS West End Runners 34:56 34:50
109 97 8 David Morris 135 M50 Buckingham & Stowe RC 35:00 34:50
110 98 15 Steve Thomson 208 M45 Buckingham & Stowe RC 35:03 34:53
111 99 50 Steven Martin 23 MS Marshall Milton Keynes AC 35:06 34:57 Bucks
112 100 8 Nigel Lambert 147 M60 Wymondham AC 35:07 34:56 EMAC
113 101 9 Clive Cohen 315 M60 Tring RC 35:09 34:57 Bucks
114 13 8 Ruth Mitchell 321 FS Leighton Buzzard AC 35:16 35:06
115 102 16 David Horrell 290 M45 35:20 35:08
116 103 9 James Simons 268 M40 Bicester Triathlon Club 35:29 35:17
117 14 2 Rachel Edwards 123 F55 Redway Runners 35:32 35:25 Bucks EMAC
118 104 3 Maurice O'connell 200 M65 Redway Runners 35:34 35:26
119 105 9 Mitch Canvin 127 M50 35:36 35:26
120 15 1 Diane Baldwin 15 F60 Marshall Milton Keynes AC 35:39 35:35 Bucks EMAC
121 16 2 Alexandria Knowles 17 F50 Marshall Milton Keynes AC 35:52 35:46
122 106 8 Brian Williams 86 M55 Team Anstey Amblers And Runners 35:54 35:50
123 107 10 Matt Bowmer 103 M50 Bedford Harriers AC 36:06 35:57
124 108 9 Paul Phillips 215 M55 36:11 35:49
125 109 11 Tim Miles 232 M50 36:13 36:05
126 17 9 Lilli Peters 21 FS Marshall Milton Keynes AC 36:40 36:30
127 18 3 Diane Farmer 36 F55 Marshall Milton Keynes AC 36:44 36:35 Bucks
128 110 10 Gerald Meah 140 M60 Cambridge & Coleridge AC 36:46 36:37 EMAC
129 111 17 Andrew Rawlins 117 M45 Werrington Joggers 36:52 36:37 EMAC
130 112 12 Alan Roberts 136 M50 Vale of Aylesbury AC 36:54 36:48 Bucks
131 113 18 James Clark 26 M45 Marshall Milton Keynes AC 36:58 36:49 Bucks EMAC
132 114 19 Tristan Revell 176 M45 Werrington Joggers 37:03 36:47
133 115 1 David Newens 14 M70 Marshall Milton Keynes AC 37:11 36:59 Bucks
134 116 4 Alan Burgin 96 M65 Huntingdonshire AC 37:19 37:03
135 117 10 Peter Simpson 228 M55 Vegan Runners UK 37:24 37:12 Bucks
136 118 11 David Henry 238 M55 Buckingham & Stowe RC 37:35 37:16
137 19 4 Lisa Jane Phee 100 F35 Dunstable RRC 37:40 37:28
138 119 10 Neil Whitwell 29 M40 Marshall Milton Keynes AC 37:42 37:42
139 120 51 Mark Parker 295 MS Ivanhoe Runners 37:45 37:32
140 20 10 Emily Partridge 294 FS Ivanhoe Runners 37:46 37:35
141 21 1 Jo Lockhart 90 F45 Bungay Black Dog RC 38:00 37:53
142 22 3 Debbie Morris 134 F50 Buckingham & Stowe RC 38:09 37:59
143 121 13 Richard Jones 65 M50 Ampthill & Flitwick Flyers RC 38:31 38:19
144 122 12 Andrew John Stephenson 298 M55 Vale of Aylesbury AC 38:35 38:22 Bucks
145 123 20 Lee Radley 98 M45 St Neots Riverside Runners 38:43 38:32
146 23 1 Fern Parker 130 F40 Buckingham & Stowe RC 38:55 38:42 Bucks
147 124 52 Richard Cooper 237 MS 38:58 38:47 Bucks
148 125 11 Ivars Licietis 19 M60 Marshall Milton Keynes AC 39:02 38:48
149 126 13 Les Turton 35 M55 Marshall Milton Keynes AC 39:06 38:55 Bucks
150 24 2 Dawn Blaber 312 F40 Redway Runners 39:08 39:01
151 127 21 Paul Mead 278 M45 Northampton Tri Club 39:27 39:07
152 25 2 Sarah Hemphill 89 F45 39:46 39:34 Bucks
153 26 11 Molly Noblett 318 FS Luton AC 39:48 39:42
154 128 53 Chris Jeanes 193 M35 Redway Runners 40:02 39:48 Bucks EMAC
155 129 14 Mike Rose 34 M55 Marshall Milton Keynes AC 40:15 39:51
156 27 5 Jessica Lester 248 F35 Hinckley Running Club 40:22 40:15 EMAC
157 28 3 Tara Quinn 114 F40 Dunstable RRC 40:25 40:12
158 130 14 Darren Yull 84 M50 Buckingham & Stowe RC 40:26 40:10 Bucks
159 131 22 Peter Tye 38 M45 Marshall Milton Keynes AC 40:46 40:36 Bucks
160 132 15 Andrew Crowston 267 M50 Novalpina Capital RC 40:46 40:46 Bucks EMAC
161 29 4 Jane Hagreen 131 F50 West End Runners 40:55 40:43
162 133 11 Russell Armer 180 M40 41:05 40:51
163 134 16 Darren O'Leary 214 M50 Marshall Milton Keynes AC 41:09 40:50
164 135 15 Rob Lisanti 191 M55 Buckingham & Stowe RC 41:21 41:05 Bucks EMAC
165 136 54 Craig Lamport 299 MS 41:24 41:10
166 137 12 Robin Fiander 145 M60 Bedford Harriers AC 41:28 41:18
167 30 6 Jennifer Nicol 120 F35 Buckingham & Stowe RC 41:38 41:25 Bucks
168 138 12 Simon Nicol 119 M40 Buckingham & Stowe RC 41:40 41:30 Bucks
169 31 4 Helen Geldert 57 F55 Thames Hare & Hounds 41:41 41:24
170 139 5 Chris Usher 154 M65 Buckingham & Stowe RC 41:46 41:26 Bucks EMAC
171 32 12 Laura Whale 122 FS Werrington Joggers 41:50 41:35
172 33 4 Elsy Lacy 212 F40 Bedford Harriers AC 41:50 41:34
173 140 55 Liam Hollinshead 105 MS West End Runners 42:10 41:51
174 141 56 Johnny Luk 293 MS 42:24 42:14 Bucks
175 142 13 Wayne Walker 313 M40 Redway Runners 42:40 42:19
176 34 13 Ruth Mansfield 198 FS Hinckley Running Club 42:41 42:34
177 143 57 Ben Saltzer 87 MS 43:00 42:44 Bucks
178 35 14 Fern Yull 40 FS Buckingham & Stowe RC 43:01 42:47 Bucks
179 36 3 Elaine Wildman 125 F45 43:01 42:45
180 144 16 Nick Lamport 300 M55 43:16 43:00
181 145 14 Darren Stanger 137 M40 Buckingham & Stowe RC 43:22 43:07 Bucks
182 146 15 Mat Jenkinson 276 M40 Roadhoggs Leicester AC 43:25 43:10 EMAC
183 147 2 Allan Lock 189 M70 Midland Masters AC 43:31 43:08
184 37 5 Julie Long 289 F50 Silson AC 43:37 43:18
185 148 17 Nigel Farmer 37 M55 Marshall Milton Keynes AC 43:40 43:28 Bucks
186 149 58 Christopher Harding 284 MS Tiptree Road Runners 43:46 43:28
187 150 18 Stephen Thorne 199 M55 Buckingham & Stowe RC 43:47 43:26
188 38 4 Alison Bell 260 F45 Leighton Buzzard AC 43:55 43:41
189 39 5 Michelle Findon 201 F40 Wreake & Soar Valley 43:56 43:40
190 151 13 Terry Down 109 M60 Redway Runners 43:57 43:51 Bucks
191 40 6 Wendy Turner 138 F50 Buckingham & Stowe RC 44:02 43:44 Bucks
192 41 6 Abi Lewis 219 F40 Redway Runners 44:05 43:47
193 42 5 Sara Penketh 309 F45 Werrington Joggers 44:09 43:52
194 152 3 Keith Cook 18 M70 Marshall Milton Keynes AC 44:14 44:01 Bucks
195 43 1 Barbara Reading 204 F70 St Neots Riverside Runners 44:14 44:00
196 44 1 Norma Leckie 202 F65 St Neots Riverside Runners 44:20 44:06 EMAC
197 153 4 Alasdair Maciver 111 M70 Redway Runners 44:29 44:18
198 154 6 Paul Curtis 155 M65 44:35 44:21
199 45 7 Debbie Phillips 216 F50 44:43 44:21
200 46 7 Ruth Armer 181 F40 44:49 44:34
201 155 14 Gregory Neal 94 M60 Watford Harriers 44:57 44:38
202 47 6 Heather Revell 247 F45 Werrington Joggers 45:17 44:58
203 48 7 Sarah Morley 172 F35 45:35 45:22 Bucks EMAC
204 49 8 Jenny Johnson 124 F50 Buckingham & Stowe RC 45:42 45:21
205 50 2 Jacky Keenan 77 F65 Bedford Harriers AC 46:22 46:03
206 51 15 Rebecca Little 257 FS 46:33 46:17
207 52 16 Chloe Henson 301 FS 46:36 46:20
208 156 5 Larry Corkrey 241 M70 Bedford Harriers AC 46:47 46:33
209 157 59 Adolfo Cuenca Camacho 244 MS 46:47 46:29
210 53 7 Tracey Thompson 141 F45 Bedford Harriers AC 46:52 46:36 EMAC
211 54 9 Jo Down 110 F50 Redway Runners 46:53 46:44
212 55 10 Sara Butler 167 F50 Buckingham & Stowe RC 47:06 46:47 Bucks EMAC
213 158 60 Joshua Whitehouse 59 MS Bedford Harriers AC 47:09 46:49
214 56 11 Alli Coyne 250 F50 Redway Runners 47:13 47:03
215 159 15 William Diver 184 M60 Werrington Joggers 47:14 46:53
216 160 19 Paul Brooks 178 M55 Luton AC 47:26 47:13 EMAC
217 57 5 Anita Bond 55 F55 Eastern Masters AC 47:37 47:24 EMAC
218 58 1 Vicki Roberts 242 F20 47:56 47:40 Bucks
219 59 12 Sally Puddephatt 163 F50 47:57 47:39 Bucks EMAC
220 60 8 May C Jackson 160 F45 Sweatshop Running Community 48:23 47:54 Bucks EMAC
221 61 6 Celia Walker 227 F55 48:39 48:21
222 62 8 Lis Gibbs 205 F40 West End Runners 48:45 48:23
223 161 17 Nick Clay 252 M50 Leighton Buzzard AC 49:07 48:52 EMAC
224 63 9 Mandy Clay 253 F45 Leighton Buzzard AC 49:08 48:55 EMAC
225 64 13 Rachel Wisbey 161 F50 Werrington Joggers 49:27 49:09
226 65 2 Elizabeth Miller 287 F70 Leighton Buzzard AC 49:56 49:33 Bucks
227 66 14 Claire Jones 66 F50 Ampthill & Flitwick Flyers RC 50:00 49:41
228 67 9 Emma Wiles 224 F40 Werrington Joggers 50:07 49:50
229 162 16 Paul Holgate 235 M60 Fairlands Valley Spartans 50:59 50:59 EMAC
230 68 15 Anthea Jones 99 F50 51:20 51:01
231 163 61 Richard Gomm 297 MS Buckingham & Stowe RC 52:00 51:42
232 164 62 Joe Reddington 256 MS Stopsley Striders 52:04 51:41
233 69 17 Sophie Arter 60 FS Bedford Harriers AC 52:09 51:48
234 70 18 Jennifer Cusack 112 FS 52:19 52:01
235 71 2 Susan Johnson 81 F60 Leighton Buzzard AC 52:36 52:22 Bucks
236 165 6 David Stubbins 210 M70 Bedford & County AC 53:18 52:59
237 166 7 Roger Biggs 285 M70 Fairlands Valley Spartans 53:38 53:17
238 72 10 Teresa Cox 220 F45 54:30 54:20 Bucks EMAC
239 73 10 Sarah Lee 226 F40 Redway Runners 54:47 54:25
240 74 7 Karen Evans 186 F55 55:05 54:44
241 167 63 Sam Taylor-Outridge 195 MS 55:06 54:42
242 75 16 Sue Lisanti 190 F50 Buckingham & Stowe RC 55:29 55:12 Bucks EMAC
243 168 20 Ian Sturdgess 113 M55 Bedford Harriers AC 56:10 55:51
244 76 17 Caroline Mackenzie 292 F50 Silson AC 56:44 56:26